لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۲۶

آرژانتین یک هواپیما و گذرنامه پنج خدمه ایرانی آن را توقیف کرد


یک فروند بوئینگ ۷۴۷ ماهان- آرشیو
یک فروند بوئینگ ۷۴۷ ماهان- آرشیو

ایران روز یکشنبه تایید کرد که مقامات آرژانتینی یک هواپیمای بوئینگ ۷۴۷ را توقیف کرده‌اند که مالک اصلی آن، ماهان‌ایر بوده است. با این حال مقامات ایرانی تاکید می‌کنند این هواپیما یک سال پیش به یک شرکت هواپیمایی ونزوئلا فروخته شده است.

امیرحسین ذوالانواری، مدیر روابط عمومی شرکت ماهان، به خبرگزاری ایرنا گفته است: «مالکیت این هواپیما یک سال است که واگذار شده و به یک شرکت ونزوئلایی فروخته شده است» و در اجاره شرکت هواپیمایی نیست. ذوالانواری نامی از شرکت ونزوئلایی نبرد.

هیچ تایید رسمی از این گزارش ها وجود ندارد.

رویترز می‌نویسد که مشخص نیست که آیا این هواپیما در فهرست هواپیماهای ایرانی تحت تحریم شده ایالات متحده قرار دارد یا خیر.

شرکت هواپیمایی ماهان ایر از ده سال قبل به دلبل پشتیبانی از نیروهای قدس سپاه پاسداران تحت تحریم های آمریکا قرار دارد.

وزیر امنیت آرژانتین روز یکشنبه تائید کرد که این کشور یک هواپیمای ونزوئلایی «تحت تحریم آمریکا» را توقیف و گذرنامه پنج خدمه ایرانی آن را ضبط کرد. برخی گزارش‌ها می‌گویند این هواپیما پنجشنبه گذشته و هنگامی که در آرژانتین فرود آمد توقیف شد.

در همین حال، صدا و سیمای جمهوری اسلامی، به نقل از رئیس سازمان هواپیمایی کشوری، کاپیتان محمد محمدی، گزارش داده است که «بر اساس همکاری دو طرفه میان ایران و ونزوئلا، کروی پروازی برای آموزش به خلبانان و گروه پروازی ونزوئلایی حضور داشتند.»

معاون وزیر راه و شهرسازی ایران نیز همکاری خدمه پروازی با سپاه پاسداران را رد کرده است.

ایران و ونزوئلا که هر دو تحت تحریم های آمریکا هستند، روابط نزدیکی دارند. دو کشور روز شنبه یک برنامه همکاری ۲۰ ساله امضا کردند.

XS
SM
MD
LG