لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۱۶

ایالات متحده در سالگرد حملات «آمیا» و «بورگاس»: به مقابله با نفوذ حزب‌الله و ایران متعهد هستیم


بمب گذاری آمیا
بمب گذاری آمیا

وزارت امور خارجه ایالات متحده به مناسبت سالگرد دو واقعه یهودستیزانه - انفجار مرکز جامعه یهودیان در بوئنوس‌ آیرس آرژانتین و حمله به اتوبوس گردشگری در بورگاس بلغارستان - بیانیه‌ای را منتشر کرد.

در بیانیه وزارت امور خارجه ایالات متحده آمده است که هجدهم ژوئیه برای قربانیان و بازماندگان «دو حمله فجیع حزب‌الله لبنان» در سال‌های ۱۹۹۴ و ۲۰۱۲ روزی غم‌انگیز است.

این بیانیه می‌افزاید: «مقامات بلندپایه حکومت ایران مستقیماً در این حمله دست داشتند و حزب الله آن را به دستور رژیم ایران انجام داد.»

روز هجدهم ژوئیه سالگرد بمب‌گذاری مرگبار در مرکز جامعه یهودیان در بوئنوس‌ آیرس، پایتخت آرژانتین، در سال ۱۹۹۴ و نیز حمله به یک اتوبوس حامل گردشگران اسرائیلی در بورگاس بلغارستان در سال ۲۰۱۲ است.

در این بیانیه آمده است که هر دو حمله توسط حزب‌الله لبنان و با حمایت جمهوری اسلامی ایران، انجام شد و صدها خانواده را عزادار کرد.

پس از فاجعه کشتار در آرژانتین، دولت این کشور «حزب‌الله لبنان» را که برخی مراجع قضایی آن را به عنوان همدست جمهوری‌ اسلامی، در عامل انفجار آمیا معرفی‌ کرده‌اند، در فهرست «سازمان‌های تروریستی» قرار داد.

پرونده این ماجرا که پای ایران، سوریه، و حزب‌الله به آن کشیده شده، همچنان باز است و عاملان اصلی ماجرا هم در هاله‌ای از ابهام قرار دارند.

در آن انفجار ۸۷ تن جان باختند، بیش از سیصد تن زخمی شدند، و ۴۰۰ مغازه و خانه آسیب دید. چنین سوءقصدی در تاریخ معاصر آمریکای لاتین، همتا ندارد.

هجده سال بعد از آن تاریخ، حزب‌الله در حمله‌ای با بمب به اتوبوسی در بورگاس بلغارستان پنج گردشگر اسرائیلی و یک راننده اتوبوس بلغاری را به قتل رساند.

در این حمله ۴۵ جوان اسرائیلی که در حال سفر با اتوبوس بودند نیز زخمی شدند.

بنا بر بیانیه وزارت امور خارجه، در حالی که دادگاه‌های بلغارستان دو عامل حزب‌الله را به‌طور غیابی در ارتباط با این بمب‌گذاری محکوم کردند، «هنوز راه درازی تا اجرای عدالت، باقی مانده است.»

ایالات متحده می‌گوید که متعهد به مقابله با نفوذ حزب‌الله و جمهوری اسلامی است و قتل بی‌رحمانه غیرنظامیان نباید ادامه یابد . در این بیانیه آمده است: «با حمایت ما، بیش از ده‌ها کشور اروپایی، آمریکای جنوبی، آمریکای مرکزی و اقیانوسیه، تحریم‌ها و محدودیت‌هایی را علیه حزب‌الله اعمال کرده‌اند.»

ایالات متحده آمریکا همچنین از کشورهای بیشتری می‌خواهد که اقدام‌هایی مشابه را انجام دهند و در نتیجه، تهدید صلح و امنیت جهان را برای حزب‌الله و حامیان آنها در ایران، دشوارتر کنند.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG