لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۵۲

احضار کاردار سفارت آرژانتین در تهران در ارتباط با هواپیمای توقیفی


وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ضمن احضار کاردار سفارت آرژانتین در تهران، لغو فوری محدودیت‌های خروج پنج خدمه ایرانی هواپیمای توقیف شده ماهان در آرژانتین را خواستار شد.

وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی در بیانیه‌ای ممنوع‌الخروجی خدمه این هواپیما از آرژانتین را «نقض حقوق بشر» خواند و افزود:«دولت جمهوری اسلامی و خانواده‌های خدمه ایرانی در خصوص تداوم توقیف مدارک سفر و محدودیت خروج آنها نگران هستند.»

در بیانیه وزارت امور خارجه ایران آمده است: «وضعیت این هواپیما و خدمه ایرانی آن در چارچوب قوانین بین‌المللی و کنوانسیون‌های هوانوردی کاملا قانونی است و در این زمینه هیچ ادعایی علیه اتباع ایرانی وجود ندارد.»

اواسط خرداد ماه یک هواپیمای باری متعلق به شرکت ماهان تحت اجاره ونزوئلا در فرودگاه بوینس‌آیرس آرژانتین توقیف و همه خدمه ایرانی و ونزوئلایی آن ممنوع‌الخروج شدند.

این هواپیما از مکزیک وارد آرژانتین شد و قصد داشت به اروگوئه پرواز کند.

سازمان اطلاعات ملی پاراگوئه چندی بعد اعلام‌کرد کشورش در همکاری با آرژانتین به شواهدی دست یافته که نشان می‌دهد غلامرضا قاسمی خلبان این پرواز عضو نیروی قدس سپاه پاسداران است. سپاه قدس در فهرست سازمان‌های تروریستی و شرکت هواپیمایی ماهان در فهرست تحریمی‌های ایالات متحده آمریکا قرار دارند.

پلیس آرژانتین، چند روز بعد از توقیف این هواپیمای باری اعلام‌ کرد، اتاق‌های ۱۴ خدمه اهل ونزوئلا و ۵ خدمه ایرانی هواپیما را بازرسی کرده‌ تا ارتباط آنها با سپاه پاسداران را بررسی کند.

وزیر امنیت آرژانتین هم گفته‌ بود یکی از بستگان وزیر کشور جمهوری اسلامی نیز در این پرواز حضور داشته که نامش با نام یکی از اعضای سپاه قدس مطابقت می‌کند.

خطیب‌زاده سخنگوی وقت وزارت خارجه اما روز دوشنبه ۲۳ خرداد گفت:« هیچ هواپیمایی از ایران در هیچ جای دنیا توقیف نشده‌ است.»

XS
SM
MD
LG