لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۳۲

آرژانتین ارتباط خدمه هواپیمای ونزوئلایی و نیروی قدس سپاه را رد کرد


تصویری از هواپیمای باری بوئینگ ۷۴۷ متعلق به شرکت «امتراسور» ونزوئلا در فرودگاه بین‌المللی کوردوبا، آرژانتین. ۶ ژوئن ٢٠٢٢
تصویری از هواپیمای باری بوئینگ ۷۴۷ متعلق به شرکت «امتراسور» ونزوئلا در فرودگاه بین‌المللی کوردوبا، آرژانتین. ۶ ژوئن ٢٠٢٢

آنتونیو فرناندز، رئیس جمهوری آرژانتین، روز شنبه گفت هواپیمای باری با خدمه ایرانی و ونزوئلایی فقط به دلیل مشکلات سوخت‌رسانی زمین‌گیر شده و ارتباطی با نیروی قدس سپاه پاسداران ندارد.

به گفته وی، «هیچ بی‌نظمی» درباره این هواپیما وجود ندارد و تنها مساله، مشکلات مربوط به سوخت‌رسانی با توجه به تحریم‌های آمریکا علیه ونزوئلا است.

این در حالی است که استبان آکوینو، رئیس دستگاه اطلاعاتی پاراگوئه، روز جمعه گفته بود یکی از سرنشینان این هواپیما که از روز چهارشنبه در فرودگاهی در نزدیکی بوئنوس آیرس، پایتخت آرژانتین، متوقف شده با نیروی قدس ارتباط دارد. به گفته آقای آکوینو نام این عضو نیروی قدس سپاه پاسداران، غلامرضا قاسمی است.

اما رئیس جمهوری آرژانتین مخالفان خود را به دلیل شایعه‌پراکنی و گسترش این تصور که گویا رابطه‌ای با تروریسم وجود دارد، مورد سرزنش قرار داد.

بر اساس گزارش‌ها، هواپیمای باری بوئینگ ۷۴۷ حامل قطعات خودرو است و ۱۴ خدمه ونزوئلایی و پنج خدمه ایرانی آن از خروج از آرژانتین منع شده‌اند.

این هواپیما ششم ژوئن از مکزیک به آرژانتین رسید و دو روز بعد اجازه ورود به اروگوئه را دریافت نکرد و مجبور به بازگشت به آرژانتین شد.

لوئیس آلبرتو، وزیر کشور اروگوئه، در این باره گفت کشورش «یک هشدار رسمی از دستگاه اطلاعاتی پاراگوئه» دریافت کرده بود.

این هواپیمای باری متعلق به شرکت «امتراسور» یکی از شرکت‌های تابعه «کونویاسا» ونزوئلا است که تحت تحریم‌های آمریکا قرار دارد. مقامات ایرانی گفتند «کونویاسا» سال گذشته این هواپیما را از ماهان‌ایر خریداری کرده است.

ایالات متحده ماهان‌ایر را متهم به ارتباط با سپاه پاسداران کرده است.

پاراگوئه روز سه‌شنبه گفت اطلاعاتی در دست دارد که هفت خدمه هواپیمای متعلق به شرکت «امتراسور» که در ماه مه در آن کشور توقف کرد، عضو نیروی قدس سپاه پاسداران هستند.

XS
SM
MD
LG