لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۱۳

یک شهروند بریتانیایی اتهام خود را در پرونده نقض تحریم‌های ایران پذیرفت


ساختمان وزارت دادگستری ایالات متحده، عکس از آرشیو
ساختمان وزارت دادگستری ایالات متحده، عکس از آرشیو

وزارت دادگستری ایالات متحده با صدور بیانیه ای اعلام کرد یک شهروند بریتانیایی اتهام‌ خود را در پرونده نقض تحریم‌های ایران در دادگاه فدرال پذیرفت. در جریان این پرونده دیگر متهمان و اتهام‌های آن‌ها هم مشخص شد.

این بیانیه که روز پنجشنبه هفتم بهمن منتشر شده می‌گوید، «صابر فقیه» ۴۶ ساله شهروند بریتانیا در توطئه با «بدر فقیه» ۴۱ ساله شهروند کانادا، «الطاف فقیه» ۷۰ ساله شهروند امارات متحده عربی، و علیرضا تقوی ۴۶ ساله شهروند ایران مشارکت کرده تا بدون مجوز دفتر کنترل دارایی های خارجی وزارت خزانه داری آمریکا، اوفک، سیستم مایکرویو صنعتی و سیستم‌های مقابله با پهپاد را از آمریکا به ایران منتقل کنند.

متیو اولسن، دستیار دادستان کل دایره امنیت ملی وزارت دادگستری آمریکا گفت: «فقیه و همدستانش تلاش کردند با نقض تحریم‌های آمریکا، قطعات حساس را از طریق تهیه‌کنندگان ناآگاه در ایالات متحده به ایران منتقل کنند. متهم با این کار نه تنها امنیت ملی ایالات متحده، که امنیت ملی دیگر کشورهایی را که ایران تصمیم می‌گیرد هدف قرار دهد، نقض کرده است.»

این بیانیه همچنین می‌گوید «جلال روح‌الله نژاد» شهروند ۴۴ ساله ایران برای انتقال پول به نقض تحریم‌ها متهم شده است. روح‌الله نژاد و تقوی خود را به عنوان نمایندگان «رایان رشد افزار» - که مرتبط با سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است - معرفی کرده‌اند.

بر اساس مدارک این پرونده، تقوی در تماس با صابر فقیه گفته که چون شهروند ایران است نمی‌تواند قطعات حساس نظامی خریداری کند. صابر فقیه این قطعات را به نمایندگی از تقوی و روح‌الله نژاد و با اطلاع از این که قرار است مقصد نهایی محموله ایران باشد، خریداری کرد.

صابر و بدر فقیه تلاش کردند دو سامانه مقابله با پهپاد به ارزش یک میلیون دلار را به نمایندگی از تقوی خریداری کنند.

XS
SM
MD
LG