لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۰۶

سخنگوی دولت ایران گزینه «توافق موقت» هسته‌ای را رد کرد


علی بهادری جهرمی، سخنگوی دولت ابراهیم رئیسی
علی بهادری جهرمی، سخنگوی دولت ابراهیم رئیسی

سخنگوی دولت ابراهیم رئیسی می‌گوید «توافق موقت» در مذاکرات جاری برای احیای برجام در دستور کار جمهوری اسلامی ایران نیست و تمرکز بر رفع تحریم‌ها است.

به گزارش خبرگزاری‌های ایران، علی بهادری جهرمی روز سه‌شنبه پنجم بهمن گفت در سفر ابراهیم رئیسی به روسیه نیز «بحثی درباره قرارداد موقت نشده، بلکه بر بازگشت همه طرف‌ها به برجام و لغو موثر همه تحریم‌ها» تأکید شده است.

بهادری جهرمی درباره احتمال مذاکره مستقیم میان ایران و ایالات متحده گفت: «درخواست مذاکره از سوی آمریکا به طرق مختلف مطرح شده بود، اما هیچ مذاکره مستقیمی بین ایران و آمریکا انجام نشده است.»

شبکه آمریکایی ان‌بی‌سی نیوز روز شنبه دوم بهمن، در گزارشی به نقل از منابعی در دولت آمریکا و برخی از منابع آگاه گزارش داد که روسیه برای احیای برجام، پیشنهاد یک «توافق هسته‌ای موقت» را به ایران داده است. این شبکه اعلام کرد که پیشنهاد مذکور از سوی مقامات جمهوری اسلامی رد شده است.

ان‌بی‌سی نیوز گفت این گزارش بر اساس اظهارات دو مقام رسمی ایالات متحده، یک عضو کنگره، یک مقام سابق آمریکایی و چهار فرد مطلع از این مذاکرات تنظیم شده است. بر اساس این پیشنهاد روسیه، «توافق موقت» شامل «لغو محدود» تحریم‌ها در ازای اعمال بازگشت جمهوری اسلامی به برخی تعهدات در برجام انجام می‌شود.

بنا بر این گزارش، روسیه پیشنهاد توافق موقت را با «اطلاع آمریکا» به ایران ارائه داده است.

از سویی، وزیر امور خارجه بریتانیا گفته است که مذاکرات برای احیای توافق هسته‌ای برجام میان ایران و قدرت‌های غربی در حال رسیدن به یک «بن‌بست خطرناک» است.

لیز تراس به پارلمان بریتانیا گفت: «این مذاکرات اضطراری است و پیشرفت به اندازه کافی سریع نبوده . ما به همکاری نزدیک با متحدان خود ادامه می‌دهیم، اما مذاکرات در آستانه یک بن‌بست خطرناک قرار دارد.»

به نوشته رویترز، وزیر خارجه بریتانیا گفت: «ایران اکنون باید انتخاب کند که آیا می‌خواهد توافقی را منعقد کند یا آن که می‌خواهد مسئول فروپاشی برجام باشد؛ و اگر برجام فرو بریزد، همه گزینه‌ها روی میز است.»

XS
SM
MD
LG