لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۴۵

تاکيد رئيس بانک مرکزی آمريکا بر تورم و اشتغال


رئیس بانک مرکزی آمريکا، جانت يلن (وسط)، در ضیافت ناهار باشگاه اقتصادی نیویورک – چهارشنبه، ٢٧ فروردين ماه (۱۶ آوريل)
رئیس بانک مرکزی آمريکا، جانت يلن (وسط)، در ضیافت ناهار باشگاه اقتصادی نیویورک – چهارشنبه، ٢٧ فروردين ماه (۱۶ آوريل)
جانت یلن رئیس بانک مرکزی (فدرال رزرو) آمريکا گفت انتظار می رود تورم از سطح فعلی به آرامی افزایش یابد و به سطح ۲ درصد پیش بینی شده برسد.

روز چهارشنبه، ٢٧ فروردين ماه (۱۶ آوريل) خانم يلن در نخستين سخنرانی عمده اش درباره سياست بانک مرکزی، در باشگاه اقتصادی نیویورک، گفت، به نظر می رسد نرخ پایین تورم به دلیل تاثیر عوامل «موقتی» نظير کاهش شتاب قیمت های انرژی مصرف کننده است. او در ادامه گفت، هرچند انتظارات تورمی درازمدت تر ثابت باقی مانده است.

خانم يلن گفت، به احتمال زیاد تا زمانی که اقتصاد در زمينه تورم و بیکاری به اهداف خود نرسیده است، بانک فدرال نرخ بهره را بالا نخواهد برد.

رئيس بانک مرکزی همچنين روز چهارشنبه، ضمن ستايش بهبود اقتصادی کشور تا امروز، هشدار داد که پيش بينی مقامات رسمی هنوز بر اين روال است که اشتغال و کارآفرينی دو تا سه سال ديگر به آرامی به ظرفيت کامل خود باز خواهد گشت.

او گفت، «نزدیک به پنج سال از توسعه اقتصادی پس از بحران مالی و رکود بزرگ می گذرد و بهبود اقتصادی راه درازی را پيموده است. از سال ٢٠٠٩ بیش از ٨ میلیون شغل در بخش غیر کشاورزی بوجود آمده، که تقریبا معادل تعدادي است که در نتيجه رکود اقتصادی از دست رفته بود.»

خانم يلن گفت، بانک مرکزی در حين تصميم گيری در مورد اين که پس از سال ها دادن محرک های بی سابقه، نهايتا چه هنگام بايد سياست پولی را جمع و جور کند، زیرا يک سیاست فدرال موثر باید نسبت به «پيچ و تاب های غیر منتظره» یک اقتصاد نامطمئن عکس العمل مناسب نشان دهد.
XS
SM
MD
LG