لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۱۰

جف سشنز وزیر دادگستری دولت ترامپ شد


جف سشنز جزو سناتورهای ارشد سنا بود که اینک در هفتاد سالگی وزیر دادگستری شده است.
جف سشنز جزو سناتورهای ارشد سنا بود که اینک در هفتاد سالگی وزیر دادگستری شده است.

چهارشنبه شب سنای آمریکا با یک اختلاف اندک، سناتور جمهوریخواه «جف سشنز» را به عنوان وزیر دادگستری دولت دونالد ترامپ انتخاب کرد. دموکرات ها که بخاطر سابقه سشنز بر عدم صلاحیت او تاکید داشتند،‌ در نهایت نتوانستند مانع وزارت او شوند.

به گزارش رویترز،‌ چهارشنبه ۲۰ بهمن رای گیری سنا برگزار شد که جف سشنز توانست ۵۲ رای موافق در مقابل ۴۷ مخالف کسب کند. آقای سشنز دو دهه است که سناتور آلاباما است.

در یک اقدام نادر،‌ سناتور سشنز بعد از کسب رای،‌ در صحن سنا حاضر شد و گفت می خواهم از همه کسانی که بعد از این همه بحث در نهایت به من رای داده اند که وزیر دادگستری باشم،‌ تشکر کنم.

وی افزود: بدنام کردن و حمله به کسانی که مخالف ما هستند، یک روند خوب برای ما نیست.

رای به سکوت سناتور دموکرات

رای به آقای سشنز در حالی است که تنش بین سناتور دموکرات و جمهوریخواه در دو روز گذشته به اوج رسید. سه شنبه شب الیزابت وارن سناتور دموکرات قصد داشت نامه ای از همسر مارتین لوتر کینگ رهبر مبارزات مدنی را بخواند که با در آن با نامزدی سشنز برای کسب سمت قاضی فدرال در سه دهه پیش مخالفت کرده بود.

در سال ۱۹۸۶ سنای آمریکا مشغول رسیدگی به صلاحیت سشنز برای این سمت بود اما چون وی متهم به اظهارات نژادپرستانه شده بود، نتوانست رای سنا را کسب کند. سه شنبه شب وقتی خانم وارن قصد داشت این نامه را بخواند، اکثریت جمهوریخواه مانع ادامه سخنان او شدند.

تاکنون دموکراتها، گروه های فعال مدنی و مهاجران درباره حضور آقای سشنز در سمت وزیر دادگستری هشدار داده اند.

هشتمین وزیر کابینه ترامپ

با تایید آقای سشنز، کابینه دونالد ترامپ اکنون ۸ عضو تایید شده توسط سنا دارد. سشنز و خانم دیواس دو گزینه کابینه بودند که برای رای اعتماد به سختی عبور کردند. بتسی دیواس نتواست اکثریت سنا را کسب کند و موافق و مخالف او پنجاه رای داشتند که با رای معاون رئیس جمهوری او توانست برای وزارت آموزش انتخاب شود.

روز چهارشنبه گزینه ترامپ برای وزارت بهداشت و خدمات انسانی توانست رای کمیته سنا را کسب کند و انتظار می رود روز جمعه بتواند رای سنا با اکثریت جمهوریخواه را نیز کسب کند.

آقای سشنز، ۷۰ ساله، دو دهه است که سناتور ایالت آلاباما است و یکی از سناتورهای ارشد سنای آمریکا محسوب می شود.

پیش از این سناتورهای دموکرات برای اینکه صلاحیت او در کمیته قضایی سنا رسیدگی نشود،‌ جلسه را از اکثریت انداخته بودند.

بررسی اعتبارنامه جف سشنز به یکی از جلسات پر حاشیه بررسی اعتبارنامه وزرای پیشنهادی دولت ترامپ تبدیل شد. برخی از سناتورهای دموکرات می گویند او صلاحیت لازم را برای سمت دادستانی کل ندارد. آقای سشنز که بیش از دو دهه سناتور بوده، از سوی ترامپ برای دادستانی کل که انتخاب شده است.

در روزهای اخیر دو فرمان اجرایی آقای ترامپ درباره لغو ویزا و تعلیق پذیرش پناهجویان، موجب شد دموکرات ها بر رد صلاحیت سشنز تاکید کنند.

برخی از آنها می گفتند دادستان کل باید بتواند در صورت مشاهده تخلف قانونی حتی به رئیس جمهوری نه بگوید اما سشنز این توان را به نظر آنها ندارد.

موضوع دیگری که بررسی اعتبارنامه سشنز را حساس کرد، برکناری ناگهانی سرپرست دادستانی کل یا وزارت دادگستری بود. دوشنبه هفته پیش دونالد ترامپ سرپرست موقت وزارت دادگستری را برکنار کرد. برکناری «سلی ییتز» در حالی صورت گرفت که سرپرست وزارت دادگستری آمریکا گفته بود در مورد قانونی بودن دستور پرزیدنت ترامپ برای ممنوعیت ورود پناهجویان و لغو ویزای شهروندان هفت کشور مسلمان، «قانع» نشده است.

در حال حاضر شاید یکی از مهمترین کارهای آقای سشنز در سمت وزیر دادگستری دفاع از فرمان اجرایی ترامپ درباره لغو ویزا باشد. این فرمان از سوی یک قاضی فدرال معلق شده و اکنون دادگاه تجدیدنظر باید درباره آن تصمیم بگیرد. یکسوی این دعوا وزارت دادگستری است که آقای سشنز اکنون وزیر آن است.

وزارت دادگستری بر کار ۹۳ دادستان در آمریکا نظارت دارد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG