لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۰۱

دموکرات‌ها رای‌گیری برای گزینه وزارت دادگستری ترامپ را به تاخیر انداختند


آقای سشنز که خود سناتور کنگره آمریکا بوده، در دو جلسه به سوالات سناتورها پاسخ داده است.
آقای سشنز که خود سناتور کنگره آمریکا بوده، در دو جلسه به سوالات سناتورها پاسخ داده است.

در حالیکه قرار بود کمیته قضایی سنای آمریکا روز سه شنبه رای گیری برای اعتبارنامه جف سشنز، گزینه دونالد ترامپ را برای وزارت دادگستری ایالات متحده آمریکا انجام دهد، سناتور های دموکرات با سخنرانی های طولانی، رای گیری را به تاخیر انداختند.

چاک گراسلی رئیس کمیته قضایی سنای آمریکا عصر سه شنبه ۱۲ بهمن اعلام کرد این کمیته برای روز چهارشنبه دوباره تشکیل جلسه خواهد داد.

بررسی اعتبارنامه جف سشنز به یکی از جلسات پر حاشیه بررسی اعتبارنامه وزرای پیشنهادی دولت ترامپ تبدیل شده است. برخی از سناتورهای دموکرات می گویند او صلاحیت لازم را برای سمت دادستانی کل ندارد. آقای سشنز که بیش از دو دهه سناتور بوده، از سوی ترامپ برای دادستانی کل که انتخاب شده است.

در روزهای اخیر دو فرمان اجرایی آقای ترامپ درباره لغو ویزا و تعلیق پذیرش پناهجویان، موجب شده دموکرات ها بار دیگر بر رد صلاحیت سشنز تاکید کنند.

برخی از آنها می گویند دادستان کل باید بتواند در صورت مشاهده تخلف قانونی حتی به رئیس جمهوری نه بگوید اما سشنز این توان را به نظر آنها ندارد.

موضوع دیگری که بررسی اعتبارنامه سشنز را حساس کرده، برکناری ناگهانی سرپرست دادستانی کل یا وزارت دادگستری است. دوشنبه شب دونالد ترامپ سرپرست موقت وزارت دادگستری را برکنار کرد.

برکناری «سلی ییتز» در حالی صورت گرفت که سرپرست وزارت دادگستری آمریکا گفته بود در مورد قانونی بودن دستور پرزیدنت ترامپ برای ممنوعیت ورود پناهجویان و لغو ویزای شهروندان هفت کشور مسلمان، «قانع» نشده است.

خانم «سلی ییتز» بعد از کناره گیری لورتا لینچ وزارت دادگستری دولت اوباما با حکم ترامپ بطور موقت سرپرست وزارت دادگستری آمریکا شد.

در حالی بررسی اعتبارنامه آقای جف سشنز برگزار می شود که این اولین موضع گیری وی بعد از صدور دو فرمان اجرایی جنجالی دونالد ترامپ درباره تعلیق ویزا و لغو پذیرش پناهجویان به آمریکا است.

در فرمان های اجرایی صادره توسط آقای ترامپ در روز جمعه ۸ بهمن با عنوان «حفاظت از آمریکا در مقابل حملات تروریستی»‌،‌ ورود پناهجویان به آمریکا برای چهار ماه به حالت تعلیق در آمد.

همچنین به طور موقت صدور هرگونه ویزا برای شهروندان هفت کشور ایران، سوریه، عراق، لیبی، یمن، سودان و سومالی به مدت ۹۰ روز تعلیق شده است.

در دو روز گذشته اجرای فرمان اجرایی مهاجرت موجب اعتراض هایی در فرودگاه های شهرهای بزرگ آمریکا شده است. در برخی از این شهرها مثل ویرجینیا، فرمانداران در جمع معترضان حاضر شدند و تاکنون چند قاضی فدرال به طور موقت بخشی از فرمان اجرایی ترامپ را لغو کردند.

برخی سناتورها و قانونگذاران جمهوریخواه نیز به فرمان اجرایی ترامپ اعتراض کرده اند.

راه دشوار سشنز

آقای سشنز در روزهای گذشته با انتقاد های زیادی از سوی سناتورهای دموکرات، فعالان مدنی و نهادهای مدافع حقوق مهاجران روبرو شده است.

اتحادیه آزادی‌های شهروندی آمریکا موسوم به ACLU که از مخالفان فرمان اجرایی ترامپ درباره ویزا و محدودیت مهاجرت است، روز سه شنبه اعلام کرد خواستار تعویق رای گیری درباره صلاحیت جف سشنز است.

به گفته فیض شکیر، رئیس سیاسی این اتحادیه، آقای سشنز از پیش از رای آوردن به عنوان دادستان کل و وزیر دادگستری، در تهیه فرمان های اجرایی نقش داشته و به همین دلیل تا زمانی که فرمان «ممنوعیت ورود مسلمانان» لغو نشود، او نباید به این سمت برسد.

برخی از سناتورهای دموکرات از جمله کوری بوکر از نیوجرسی نیز گفته از با برخی گزینه های ترامپ از جمله جف سشنز مخالفت خواهد کرد.

این در حالی است که سشنز از حمایت جمهوریخواهان کنگره برخوردار است و اگر بتواند آرای آنها را کسب کند، به وزارت می رسد.

دونالد ترامپ پیشتر از اینکه دموکرات ها مانع رای اعتماد کابینه اش شده اند، انتقاد کرده بود.

دوشنبه شب، او بعد از برکناری سرپرست وزارت دادگستری بخاطر سرپیچی از فرمان او درباره لغو ویزا و پذیرش پناهجویان، در توئیتی نوشت، دموکرات ها نامزدهایی برای کابینه را به دلایل سیاسی معطل کرده اند. آنها فقط کارشکنی می کنند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

تالار فیسبوک

XS
SM
MD
LG