لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۰۶

بررسی صلاحیت گزینه پیشنهادی دادستان آمریکا؛ سشنز: «القای خفگی» شکنجه است


سناتور جمهوریخواه از ایالت آلاباما جف سشنز
سناتور جمهوریخواه از ایالت آلاباما جف سشنز

کمیته قضایی سنای آمریکا روز سه شنبه صلاحیت سناتور جف سشنز به سمت دادستانی کل این کشور را بررسی کرد و این بررسی به روز چهارشنبه موکول شدو

جلسه چند ساعته سناتورها درباره صلاحیت جف سشنز، سناتور جمهوریخواه از ایالت آلاباما، نامزد پیشنهادی دونالد ترامپ برای دادستان کل تا سه شنبه غروب ادامه داشت و به چهارشنبه موکول شد.

در این جلسه سناتور سشنز در مقابل کمیته قضایی سنا به پرسش های سناتورها درباره مسائل مختلف پاسخ داد.

سناتور سشنز در این جلسه در پاسخ به سناتور دموکرات شلندون وایتهاوس درباره کاربرد شیوه «واتربوردینگ» گفت: «واتربوردینگ غیرقانونی است.» او گفت قانون شکنجه را منع کرده و این شیوه را مصداقی از شکنجه تشخیص داده است. واتربوردینگ نام روشی است که در آن حالتی از خفگی در آب را بر زندانی اعمال می کنند.

سشنز همچنین گفت که از منع ورود مسلمانان به آمریکا حمایت نکرده است.

سناتور دایان فاینستاین عضو دموکرات ارشد کمیته قضایی سنا در سخنانی که در آغاز این نشست ایراد کرد تلویحا مخالفت خود را با انتصاب سناتور سشنز در سمت فوق اعلام کرد.

او گفت تایید صلاحیت برای یکی از همکاران دشوار است اما سناتور ها آقای سشنز را بر اساس نحوه کارکرد در سمت دادستانی کل بررسی می کنند و نه بر اساس نظری که درباره او به عنوان سناتور دارند.

خانم فاینستاین گفت: «به عنوان دادستان کل او قرار نیست که از اعتقادات خود دفاع کند بلکه باید مدافع قانون باشد... حتی اگر با رئیس جمهوری مخالف باشد.»

سناتور جمهوریخواه سوزان کالینز در این جلسه گفت که ایمان دارد جف سشنز بهترین گزینه برای دادستانی کل است.

سناتور سشنز در آغاز جلسه گفت که در صورتی که تایید صلاحیت شود «سوگند می خورد که در سمت دادستانی کل به سنا و مردم وفادار بماند.»

تمامی سمت های هم ردیف وزارت در کابینه، غیر از ریاست ستاد کاخ سفید باید از سوی کمیته های مربوطه سنا تایید صلاحیت شوند. کمیته می تواند پس از برگزاری جلسه استماع، کمیته درباره ارسال مستقیم پرونده به صحن سنا رای گیری می کند. اگر نامزد در کمیته رای بیاورد به رای گیری سنا می رسد و در غیر این صورت، رد می شود.

فیسبوک صدای آمریکا در این گزارش زنده از سنا آخرین تحولات جلسه استماع فوق را پوشش داده است:

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG