لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۵۲

کمیته سنا به گزینه ترامپ برای وزارت دادگستری رای داد؛ رکس تیلرسون در انتظار رای برای احراز سمت وزارت خارجه


رکس تیلرسون (راست) و جف سشنز در انتظار رای سناتورها هستند.
رکس تیلرسون (راست) و جف سشنز در انتظار رای سناتورها هستند.

جف سشنز گزینه دونالد ترامپ برای وزارت دادگستری توانست رای کمیته قضایی را کسب کند. به این ترتیب درباره اعتبارنامه او در صحن علنی سنا تصمیم گیری می شود.

در رای گیری کمیته قضایی سنا، ۹ سناتور به او رای مثبت و ۷ سناتور رای منفی دادند.

روز چهارشنبه ۱۳ بهمن یک رای گیری مهم دیگر، اینبار در صحن سنا قرار است برگزار شود.

رکس تیلرسون، گزینه رئیس جمهوری جدید آمریکا برای وزارت خارجه، باید از صحن سنا رای کسب کند.

آقای تیلرسون، پیشتر توانسته رای کمیته روابط خارجی سنا را کسب کند و اگر تنها ۵۱ رای کسب کند، وزیر خارجه جدید آمریکا خواهد شد.

به نظر می رسد آقای تیلرسون کار سختی در پیش نداشته باشد. جمهوریخواهان در کنگره ۵۲ رای دارند. دموکرات ها در کمیته داخلی سنا، به او رای منفی دادند اما آنها اگر نتوانند چند سناتور جمهوریخواه را با خود همراه کنند، نمی توانند مانع وزارت تیلرسون شوند.

یک ماه پیش دونالد ترامپ، رکس تیلرسون ۶۴ ساله را به عنوان گزینه پیشنهادی برای وزارت خارجه معرفی کرد. او حدود یک دهه ریاست شرکت عظیم نفتی اکسون موبیل را بر عهده داشت.

تیلرسون که با رئیس جمهوری روسیه روابطی دوستانه دارد تمام عمر ۴۱ ساله حرفه ای خود را در اکسون موبیل سپری کرده است.

آقای تیلرسون که متولد ایالت نفت خیز تگزاس است، پس از اعلام خبر انتخاب شدن خود برای تصدی وزارت خارجه آمریکا در بیانیه‌ای گفت که تلاش خواهد کرد تا اعتبار را به سیاست خارجه آمریکا برگرداند و در راستای اعتلای امنیت قدم بردارد.

سرمایه گذاری‌های شرکت اکسون موبیل در روسیه موجب شد که آقای پوتین در سال ۲۰۱۳ نشان دوستی به آقای تیلرسون اهدا کند.

در حالی کمیته سنا به آقای تیلرسون رای داد که رابطه وی با رئیس جمهوری روسیه در روزهای اخیر موجب اختلاف برخی چهره های سرشناس کمیته روابط خارجی سنا در جلسه بررسی اعتبارنامه او شده بود.

جف سشنز در انتظار رای صحن سنا

جف سشنز سناتور ایالت آلاباما حال که توانست رای کمیته قضایی را کسب کند، باید اعتبارنامه او در صحن سنا به رای گذاشته شود.

در جلسه کمیته قضایی، دموکرات ها با او مخالفت کرده اند. آقای سشنز هفتاد ساله، یکی از سناتورهای ارشد سنای آمریکا است.

روز سه شنبه، قرار بود کمیته قضایی درباره آقای سشنز تصمیم بگیرد اما دموکرات ها با سخنرانی های طولانی، رای گیری را به تاخیر انداختند.

بررسی اعتبارنامه جف سشنز به یکی از جلسات پر حاشیه بررسی اعتبارنامه وزرای پیشنهادی دولت ترامپ تبدیل شد. برخی از سناتورهای دموکرات می گویند او صلاحیت لازم را برای سمت دادستانی کل ندارد. آقای سشنز که بیش از دو دهه سناتور بوده، از سوی ترامپ برای دادستانی کل که انتخاب شده است.

در روزهای اخیر دو فرمان اجرایی آقای ترامپ درباره لغو ویزا و تعلیق پذیرش پناهجویان، موجب شده دموکرات ها بار دیگر بر رد صلاحیت سشنز تاکید کنند.

برخی از آنها می گویند دادستان کل باید بتواند در صورت مشاهده تخلف قانونی حتی به رئیس جمهوری نه بگوید اما سشنز این توان را به نظر آنها ندارد.

موضوع دیگری که بررسی اعتبارنامه سشنز را حساس کرده، برکناری ناگهانی سرپرست دادستانی کل یا وزارت دادگستری است. دوشنبه شب دونالد ترامپ سرپرست موقت وزارت دادگستری را برکنار کرد.

برکناری «سلی ییتز» در حالی صورت گرفت که سرپرست وزارت دادگستری آمریکا گفته بود در مورد قانونی بودن دستور پرزیدنت ترامپ برای ممنوعیت ورود پناهجویان و لغو ویزای شهروندان هفت کشور مسلمان، «قانع» نشده است.

خانم «سلی ییتز» بعد از کناره گیری لورتا لینچ وزارت دادگستری دولت اوباما با حکم ترامپ بطور موقت سرپرست وزارت دادگستری آمریکا شد.

آقای سشنز در روزهای گذشته با انتقاد های زیادی از سوی سناتورهای دموکرات، فعالان مدنی و نهادهای مدافع حقوق مهاجران روبرو شده است.

اتحادیه آزادی‌های شهروندی آمریکا موسوم به ACLU که از مخالفان فرمان اجرایی ترامپ درباره ویزا و محدودیت مهاجرت است، روز سه شنبه اعلام کرد خواستار تعویق رای گیری درباره صلاحیت جف سشنز است.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG