لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۳۸

نشست دو روزه «جی استریت» با عنوان «درگیری، هرج و مرج و فرصتها در خاورمیانه»


کنفرانس دو روزه سازمان جی استریت در شهر واشنگتن در حال برگزاری است. در این کنفرانس با عنوان «درگیری، هرج و مرج و فرصتها در خاورمیانه» به چالش های خاورمیانه و از جمله آینده توافق هسته ای ایران می پردازد.

در روز نخست این کنفرانس، در یکی از میزگردها درباره آینده توافق هسته ای ایران و کشورهای پنج بعلاوه یک برگزار شد. باربارا اسلوین پژوهشگر موسسه تحقیقاتی شورای اتلانتیک از جمله شرکت کنندگان در این نشست بود که از توافق هسته ای ایران برای بقای صلح در خاورمیانه دفاع کرد.

همچنین در این میزگرد، کالین کال، دستیار پیشین وزیر دفاع و معاون مشاور رئیس جمهور آمریکا درباره توافق ایران گفت در ریاست جمهوری آقای ترامپ خبر خوب این است که او قصد پاره کردن این توافق را ندارد.

آقای کال افزود در دولت ترامپ دو گروه هستند. واقع گراها که شامل جیم متیس وزیر دفاع، ژوزف دانفورد و رکس تیلرسون وزیر خارجه می شود و موافق افزایش تنش نیستند. اما در مقابل گروه دیگری هستند که خواستار برخورد جدی با ایران هستند و آنها موضع سختی در قبال توافق دارند.

به گفته کالین کال، استیو بنن مشاور و استراتژیست دونالد ترامپ و کیتی مک فارلند عضو تیم امنیت ملی کاخ سفید از جمله کسانی هستند که چنین دیدگاهی دارند.

جی استریت که خود را «طرفدار اسرائیل، طرفدار صلح» می داند، در مقابل گروه «کمیته روابط عمومی آمریکا و اسرائیل» موسوم به آیپک فعالیت دارد. این گروه که در سال ۲۰۰۸ میلادی تشکیل شد، طرفدار برقراری صلح بین اسرائیل و فلسطینی ها است.

جی استریت از گروه های لابی است که از سیاست های میانه رو حمایت می کند و در قبال ایران موافق توافق هسته ای است.

در این کنفرانس دو روزه علاوه بر توافق هسته ای ایران و بررسی احتمال لغو آن از سوی دولت ترامپ، موضوعات دیگری از جمله راههای موجود برای صلح بین اسرائیل و فلسطینی ها و اسلام هراسی مورد بحث قرار می گیرد.

در این کنفرانس دو روزه مقام های پیشین دولت آمریکا و همچنین قانونگذاران و کارشناسان پیشین و کنونی حضور دارند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

  • 16x9 Image

    شهلا آراسته

    شهلا آراسته در سال ۲۰۰۰، فعالیت خبری خود را در آمریکا با بنیاد تحقیاتی اطلس آغاز کرد و سپس در سال ۲۰۰۷ به صدای آمریکا پیوست.

XS
SM
MD
LG