لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۱۷

کاهش کمک های مالی به قانونگذاران مخالف توافق ایران


مقاله ای از جاناتان وایزمن و نیکلاس کانفسور برای نیویورک تایمز

چند هفته پیش از این که سناتور دموکرات چاک شومر تصمیم خود مبنی بر مخالفت با توافق هسته ای ایران را اعلام کند، جان شپیرو، از رهبران کمیته یهودیان آمریکا و از سرمایه گذاران نیویورکی، گوش شومر را از دلایل مخالفت با توافق پر کرده بود.

جان شپیرو که از کمک کننده های دیرین این سناتور نیویورک و دیگر دموکرات ها است تنها فرد این میدان نبود. بعضی از ثروتمندترین و قدرتمندترین کمک کننده های مالی در سیاست آمریکا - موافق و مخالف توافق- سعی کردند بر چاک شومر تاثیر بگذارند. در حال حاضر با نزدیک شدن به زمان رای گیری کنگره بر سر مهمترین اولویت سیاست خارجی باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا، نبرد گسترده ای شکل گرفته است که در آن ده ها میلیون دلار صرف آگهی های تبلیغاتی می شود و کمک کننده های مالی می کوشند دموکرات های مردد را زیر فشار بگذارند.

اس دنیل آبراهام، یک یهودی نیکوکار که میلیاردها دلار از تولید نوشیدنی های لاغری سریع به دست آورد، در تعطیلات در سنت تروپز ایمیل هایی برای سناتورهای دموکرات می فرستاد تا حمایت آن ها را جلب کند. تیم گیل حامی حقوق همجنسگرایان و همسرش اسکات میلر در سکوت قانونگذاران را به حمایت از رییس جمهوری تشویق کرده اند و به آن ها گفته اند توافق به سود منافع اسراییل است. نورمن لیر، تهیه کننده تلویزیونی که میلیون ها دلار برای دموکرات ها پول جمع آوری کرده است، می گوید در ایمیلی از شومر برای تصمیم اش انتقاد کرده است: «در بهترین حالت این یک اشتباه بود.»

لابی گری سفت و سخت بر سر توافق هسته ای ایران شرایط دشواری ایجاد کرده که چاک شومر، رهبر احتمالی آتی دموکرات ها در سنا، را در برابر رییس جمهوری دموکرات قرار داده است. این مهم اختلافات کمک کننده های مالی را بر سر توافق و کیفیت دسترسی آن ها به قانونگذاران و مشاوران ارشدشان را نشان می دهد.

جان شپیرو گفت با سناتور شومر درباره ملاقاتش با عبدالفتاح السیسی، رییس جمهوری مصر، از جمله هشدار او نسبت به افزایش تروریسم در منطقه در سایه توافق هسته ای گفتگو کرد. شپیرو همچنین گفت گفتگوهایش با مقامات در اردن را مطرح کرد و اطمینان حاصل کرد که چاک شومر مقالات و تحلیل های مهم را درباره توافق خوانده است.

سناتور شومر اخیرا گفت خواست های کمک کننده ها بر تصمیم گیری او تاثیری نداشته است: «می دانم که عجیب به نظر می رسد اما هر چه تصمیم محتوایی تر باشد فشارها کمتر اهمیت پیدا می کنند.»

کمک کننده ها می گویند اعتقاد ندارند که سناتوری بر اساس تهدید به توقف کمک های مالی رای بدهد و هیچ کدام هم نگفتند چنین التیماتوم هایی داده اند. اما «فرا کمیته های اقدام سیاسی» موسوم به «سوپر پک ها» با تزریق ده ها میلیون دلار به رقابت های انتخابات سنا در سال آینده احساسات کمک کننده های بزرگ و قابلیت آن ها برای تغییر بخت یک کاندیدا را برجسته کرده اند. بعضی از کمک کننده های بزرگ «سوپر پک ها» دیدگاه های جدی درباره توافق با ایران و امنیت اسراییل دارند.

جورج سوروس، سرمایه دار سرشناس، حاییم صبان، از مدیران رسانه های سرگرمی، پال سینگر، از مدیران صندوق های سرمایه گذاری پر سود، و شلدون ادلسون، کازینودار میلیاردر، از جمله این افراد هستند.

ویکتور کاونر، وکیل شناخته شده ارتباطات در نیویورک و از کمک کننده ها به سناتور شومر، بایکوت دموکرات هایی را که از شومر تبعیت کنند در نظر دارد: «مطمئنم که سطحی از خطر در هر دو سوی این مساله بسیار حساس وجود دارد. من هر چند عمیقا از تصمیم سناتور شومر دلخور شدم اما همچنان از او حمایت می کنم.»

رهبران جمهوریخواه وعده داده اند که در نیمه سپتامبر در هر دو مجلس کنگره قطعنامه رد توافق را به رای بگذارند. سناتور شومر تا کنون تنها دموکرات سنا است که مخالفتش را به طور علنی اعلام کرده است هر چند شمار بیشتری احتمالا چنین خواهند کرد. باراک اوباما گفته است هر طرح مخالفی را وتو خواهد کرد. رییس جمهوری آمریکا فقط به رای ۳۴ سناتور یا ۱۴۶ عضو مجلس نمایندگان نیاز دارد تا وتوی خود را حفظ کند.

هر دو طرف دعوا حسابی تحرک نشان می دهند. آیپک، کمیته روابط عمومی آمریکا-اسراییل، که اعضایش نیرویی قدرتمند در جمع آوری کمک های مالی برای هر دو حزب هستند میلیون ها دلار به طور مستقیم یا غیرمستقیم از طریق «شهروندان برای ایران عاری از سلاح هسته ای» صرف توقف توافق می کنند.

جی استریت، گروه لیبرال حامی اسراییل، پنج میلیون دلار صرف حمایت از توافق هسته ای می کند (هیچ کدام از گروهها اسامی کمک کننده های خود را فاش نمی کنند). «موو آن دات اورگ»، یک گروه لیبرال، اعلام کرده است از گروه کثیر اعضایش خواهد خواست «کمک های مالی خود را به کمیته انتخاباتی دموکرات های سنا و هر کاندیدای دموکراتی که دیپلماسی رییس جمهوری با ایران را تضعیف کند متوقف کنند.»

جی استریت اخیرا نامه ای را منتشر کرد که توسط ۱۲۰ فعال و مقام سابق دولتی و افراد نیکوکار امضا شد. این لابی لیبرال به دموکرات ها نشان داد تصویر دلخواه مخالفان توافق حاکی از این «که قانونگذاران حامی توافق هزینه ای سیاسی پرداخت خواهند کرد» درست نیست.

یک هدف اصلی تنظیم نامه ارسال پیام حمایت جدی یهودیان از توافق شامل کمک کننده های شاخص دموکرات بود.

از جمله امضاء کنندگان نامه شماری از فعالان ستاد انتخاباتی باراک اوباما چون مارجری تبنکین، مشاور و رابط اصلی کمک کننده های هالیوود، و آرنولد هایات، موسس «استراید رایت» و از اعضای «ائتلاف دموکراسی» یک باشگاه کمک کننده های ثروتمند و پیشرو، هستند که از موسسات سیاسی غیرانتفاعی و سوپر پک ها در جناح چپ حمایت مالی می کنند.

اس دنیل آبراهام در مصاحبه ای گفت: «جی استریت می کوشد به اعضای مجلس نمایندگان و سناتورها نشان دهد که گروه قوی از یهودیان از توافق حمایت می کنند. من از این که بعضی دموکرات ها را در این مساله جدا از هم می بینم بسیار متاسفم.»

نانسی پلوسی، نماینده کالیفرنیا و رهبر اقلیت در مجلس نمایندگان، چندی پیش در یک جلسه کمیته انتخاباتی دموکرات های کنگره در منزل جورج سورس با حرارت از توافق هسته ای سخن می گفت.

به گفته ویکتور کاونر که در این جلسه حاضر بود سپس کمک کننده ها توجه خود را معطوف استیو اسراییل، نماینده دموکرات نیویورک در مجلس نمایندگان، کردند که گفت نمی خواهد به طور علنی با رهبر حزب اش در چنین موضوع مهمی در تضاد قرار داشته باشد. این وکیل بعد از این ماجرا چند کمک کننده مالی را برای بحث در باره توافق به سراغ استیو اسراییل می فرستد.

کاونر می گوید: «دشوار بتوان گفت او در وضع ناخوشایندی قرار داشت اما زیر فشار بود. بیشترین فشار از سوی خود ننسی پلوسی اعمال می شد».

استیو اسراییل به هر شکل با توافق مخالفت کرد.

چاک شومر گفت او بیش از مخالفان توافق با حامیان توافق حرف زده است و بیشتر اطلاعاتش را از دولت اوباما گرفت.

اما مخالفان هم صحبت های خود را به گوش او رساندند. جان شپیرو، موسس «مدیریت سرمایه چیفتین» و عضو هیات امنای «کمیته آمریکایی یهودی»، گفت پیش از تصمیم گیری سناتور شومر پنج ششش باری با او گفتگو کرده و نگرانی اش را نسبت به پشتیبانی ایران از تروریسم در نتیجه لغو تحریم ها و تصمیم پرسش برانگیز لغو تحریم موشک های بالستیک به او انتقال داده است.

با این وجود جان شپیرو اذعان کرد که قانونگذاران «می کوشند بین دو انتخاب واقعا بد تصمیم بگیرند.» بدون توافق، کنگره بی هدف به بازسازی دوباره تحریم های بین المللی امید خواهد بست تا از آن طریق ایران را برای بازگشت به میز مذاکره و رسیدن به توافقی سفت و سخت تر تحت فشار قرار بگذارد.»

با توافق، تهران پول بیشتری دارد تا صرف تروریسم غیرهسته ای کند، دسترسی بیشتری به سلاح های متعارف خواهد داشت، و پس از ده تا پانزده سال آزادانه می تواند برنامه جنگ افزار هسته ای را از سربگیرد.

سناتور شومر می گوید بعضی دموکرات ها در حال بحث بر سر راه هایی هستند که دولت اوباما به شکلی خودش توافق را سفت و سخت تر کند اما او می گوید درگیر این گفتگوها نیست. شومر تاکید کرد هر چند او برای اعلام تصمیم خود با حدود سی سناتور تماس گرفت اما تلاش نمی کند بر رای آن ها تاثیر بگذارد: «افرادی هستند که فکر می کنند من می توانم به شکلی بر رای همکاران ام تاثیر بگذارم. اما این شیوه کار در سنا نیست.»

XS
SM
MD
LG