لینکهای قابل دسترسی

چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۵۱

مصاحبه بخش فارسی صدای آمریکا با نویسنده کتاب "نبردهای ایران"


چند روز گذشته کتابی در آمریکا چاپ شد با عنوان "ایران وارز" یا "نبردهای ایران" نوشته جی سالومون، گزارشگر ارشد امور خارجی از وال استریت جورنال، که به درگیری های سیاسی میان ایران و آمریکا در چند دهه گذشته پرداخته است.

در مصاحبه بخش فارسی صدای آمریکا با جی سالومون و در پاسخ به این سؤال که چرا آقای اوباما در مقابل سرکوب های پس از انتخابات سال ۸۸ در ایران موضعی جدی نگرفت، وی گفت در آن زمان روند مذاکرات هسته ای با ایران بدون شک در ذهن آقای اوباما غالب بوده است.​

سالومون در کتابش می گوید، در زمان سرکوب ها در ایران کاخ سفید به سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، سیا، دستور داده بود در این جنبش مردمی هیچ دخالتی نکنند. وی در کتابش اشاره می کند که بخشی از انگیزه سکوت کابینه اوباما آینده نگری درباره مذاکرات هسته ای با ایران بود.

گفتگوی بخش فارسی صدای آمریکا با جی سالومون نویسنده کتاب "نبردهای ایران"
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:06:02 0:00

آقای سالومون در ارتباط با مذاکرات هسته ای و تحریم ها علیه ایران می گوید آمریکا به فشارهای بیشتر ادامه نداد و به محض شروع مذاکرات هسته ای از شدت فشارها کم کرد چراکه آمریکا فکر می کرد با ایجاد فشارهای بیشتر امکان دارد ایران میز مذاکره را ترک کند.

آقای سالومون در پاسخ به اینکه کدام یک از طرفین مذاکره برنده بزرگتری در قضیه برجام بوده گفت قضاوت نهایی در این باره پیچیده است ولی گفت معتقد است رهبر جمهوری اسلامی ایران به بسیاری از چیزهایی که می خواست رسید: او در حین اینکه از بار تحریم ها خلاص شد، همچنین بیشتر زیرساخت های برنامه هسته ای ایران را بدون تغییر نگه داشت.

آقای سالومون همچنین درباره احتمال زیر پا گذاشتن توافق پس از پیروزی ترامپ یا کلینتون در انتخابات آمریکا، می گوید تغییر قرارداد امضا شده توسط رئیس جمهوری جدید امری سخت و بسیار پیچیده است چون چنین اقدامی بسیار بی ثبات کننده خواهد بود. از سوی دیگر پاره کردن این توافق مشکلات عدیده ای با چین و روسیه بوجود خواهد آورد.

XS
SM
MD
LG