لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۰۳

جی استریت: طرح کنگره برای بررسی حساب‌های بانکی رهبران ایران روحانی را تضعیف می کند


مسئولان کمیته خدمات مالی مجلس نمایندگان و "جی لو" (چپ) وزیر خزانه داری آمریکا در یکی از نشست های این کمیته.
مسئولان کمیته خدمات مالی مجلس نمایندگان و "جی لو" (چپ) وزیر خزانه داری آمریکا در یکی از نشست های این کمیته.

واشنگتن، بخش فارسی صدای آمریکا، ۳۱ شهریور - جی استریت از گروه های لابی یهودی میانه رو در پایتخت آمریکا می گوید طرح کنگره آمریکا برای تهیه گزارش از حساب‌های بانکی رهبران عالیرتبه ایران می تواند به تضعیف موقعیت حسن روحانی رئیس جمهوری ایران در رقابت های جناحی در داخل ایران بیانجامد.

به تازگی کمیته امور مالی مجلس نمایندگان آمریکا طرح جدیدی را تصویب کرد که هدف آن یافتن حساب‌های پولی احتمالی حدود ۸۰ نفر از رهبران ارشد ایران از جمله آیت الله علی خامنه ای، حسن روحانی، قاسم سلیمانی، و دیگر مقامات ارشد سپاه پاسداران در بانک‌های آمریکایی و یا دیگر بانک‌های خارجی است.

جی استریت که خود را «طرفدار اسرائیل، طرفدار صلح» می داند، در مقابل گروه «کمیته روابط عمومی آمریکا و اسرائیل» موسوم به آیپک فعالیت دارد. این گروه که در سال ۲۰۰۸ میلادی تشکیل شد، طرفدار برقراری صلح بین اسرائیل و فلسطینی ها است.

جی استریت در بیانیه خود نوشته است، قانون جدید «شفافیت دارایی‌‌های رهبری ایران» کنگره، یکی دیگر از قطعات تلاش های مخالفان توافق جامع هسته ای ایران و جامعه جهانی است که با تضعیف جایگاه رئیس جمهوری ایران حسن روحانی و متحدانش در داخل، سعی دارد تا توافق را کم اهمیت کند. مشابه کاری که تندروهای داخل ایران علیه دولت روحانی انجام می دهند.

جی استریت از گروه های لابی است که از سیاست های میانه رو حمایت می کند و در قبال ایران موافق توافق هسته ای است.

در این بیانیه آمده است «احتمالا این تصادفی نیست که طرفداران (لایحه) طوری هماهنگ کرده‌اند که بررسی آن در صحن مجلس درست زمانی باشد که روحانی برای شرکت در نشست مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک است، و الزام ارائه نخستین گزارش هم باید در زمانی نزدیک به انتخابات ریاست جمهوری آینده ایران باشد.»

بیانیه جی‌استریت روز چهارشنبه در صحن مجلس نمایندگان آمریکا توسط مکسین واترز نماینده دموکرات از ایالت کالیفرنیا و عضو ارشد کمیته خدمات مالی مجلس نمایندگان که رهبری تلاش دموکرات‌ها برای مقابله با قانون «شفافیت دارایی‌های رهبری ایران» را به عهده دارد، قرائت شد.

روز چهارشنبه، دولت اوباما تهدید کرد طرح کنگره برای تهیه گزارش از حساب بانکی رهبران ایران را وتو کند.

XS
SM
MD
LG