لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۴۴

دستور ارتش اسرائیل به ساکنان چند محله دیگر شهر رفح: خانه‌های خود را تخلیه کنید


نوار غزه و شهر رفح در مرز با مصر
نوار غزه و شهر رفح در مرز با مصر

ارتش اسرائیل صبح روز شنبه ٢٢ اردیبهشت، و همزمان با تداوم جنگ علیه حماس، از ساکنان برخی دیگر از محله‌های شهر رفح در جنوب نوار غزه خواست محل سکونت خود را ترک کنند.

ارتش اسرائیل هفته گذشته در آستانه آغاز عملیاتش در رفح، از ساکنان محله‌ها و مناطق شرقی این شهر خواسته بود تا منازل خود را ترک کنند.

ارتش اسرائیل تخمین زده است که در نخستین دور از تخلیه رفح، نزدیک به ۳۰۰ هزار تن به «منطقه بشردوستانه» منتقل شده‌اند.

اسرائیل با پخش اعلامیه، فرستادن پیام، و تماس تلفنی با اهالی این مناطق «دستورالعمل‌های لازم» را درباره چگونگی تخلیه داده است.

کابینه جنگی اسرائیل پنجشنبه‌شب بیستم اردیبهشت، با آنچه «گسترش سنجیده» عملیات نظامی در رفح نامید، موافقت کرد.

این در شرایطی است که جو بایدن، رئیس‌جمهوری ایالات متحده، در روزهای گذشته با ابراز نگرانی نسبت به وضعیت آوارگان در رفح هشدار داده است که اگر اسرائیل وارد مراکز جمعیتی این شهر شود، تحویل برخی جنگ‌افزارهای تهاجمی به نزدیک‌ترین متحد خاورمیانه‌ای خود را به حالت تعلیق در خواهد آورد.

با این وجود، دولت بایدن روز جمعه در گزارشی به کنگره آمریکا گفت که تضمین‌های «معتبر و موثقی» دارد که اسرائیل از تسلیحات آمریکایی بر اساس قوانین بشردوستانه بین‌المللی استفاده می‌کند.

در این ارتباط، وزارت امور خارجه آمریکا اعلام کرد اگرچه ممکن است اسرائیل از زمان حمله ١۵ مهر سال گذشته حماس، در مواردی استفاده «ناسازگار» با قوانین بین‌المللی از تسلیحات آمریکایی کرده باشد، اما اطلاعات لازم برای راستی‌آزمایی این مساله را در اختیار ندارد.

عملیات اسرائیل در رفح تاکنون به مناطق شرقی و جنوبی این شهر محدود بوده است و ارتش اسرائیل می‌گوید علاوه بر کشف چندین شبکه تونل، ده‌ها شبه‌نظامی حماس را کشته است.

همزمان در شمال غزه، به دنبال حمله راکتی روز جمعه به اسرائیل و تلاش‌های حماس برای تجدید قوای خود در جبالیا، ارتش اسرائیل به ۱۰۰ هزار تا ۱۵۰ هزار ساکن این منطقه دستور داد تا این منطقه را تخلیه کنند.

این دومین تهاجم زمینی اسرائیل به جبالیا پس از تصرف آن در ماه‌های اولیه جنگ علیه حماس خواهد بود.

پس از حمله تروریستی ۱۵ مهر سال گذشته حماس به اسرائیل که منجر به کشته‌شدن ۱۲۰۰ تن و گروگان گرفته شدن بیش از ۲۵۰ تن دیگر شد، اسرائیل تهاجم به غزه را با هدف نابودی این گروه تحت حمایت جمهوری اسلامی و بازگرداندن گروگان‌ها آغاز کرد.

در جریان مذاکرات با میانجیگری ایالات متحده، قطر، و مصر در پاییز سال گذشته، بیش از ۱۰۰ گروگان ربوده‌شده آزاد شدند اما هنوز ١٣٣ گروگان اسرائیلی در اسارت حماس در غزه هستند و اسرائیل معتقد است دست‌کم ۲۰ تن از آنها جان خود را از دست داده‌اند.

مقامات حماس از زمان حمله تروریستی ۱۵ مهر چندین بار تاکید کرده‌اند در صورت توان، حمله‌ای مشابه را بارها تکرار خواهند کرد.

حماس بدون اشاره به تعداد اعضای کشته‌شده خود در نتیجه تهاجم اسرائیل به غزه می‌گوید نزدیک به ۳۵ هزار فلسطینی ساکن غزه کشته و حدود ٧۵ هزار تن دیگر زخمی شده‌اند. حماس عنوان می‌ند که اکثر کشته شدگان، غیر نظامی هستند. در مقابل، اسرائیل بارها گروه حماس را متهم کرده است که از غیر نظامیان به عنوان سئر انسانی استفاده می‌کند.

بخش فارسی صدای آمریکا نمی‌تواند به طور مستقل آمار و ارقام ارائه‌شده از سوی حماس را راستی‌آزمایی یا تایید کند.

ایالات متحده، بریتانیا، اتحادیه اروپا، ژاپن، اسرائیل، و شمار دیگری از کشورها حماس را در فهرست سازمان‌های تروریستی قرار داده‌‌اند.

XS
SM
MD
LG