لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۰۲

بلینکن: هیچ رئیس‌جمهوری در آمریکا مانند بایدن برای دفاع از اسرائیل اقدام نکرده است


آنتونی بلینکن، وزیر امورخارجه آمریکا - آرشیو
آنتونی بلینکن، وزیر امورخارجه آمریکا - آرشیو

آنتونی بلینکن، وزیر امورخارجه آمریکا گفت اسرائيل باید در مورد حفاظت از جان غیرنظامیان فلسطینی در رفح، و همچنین برنامه خود در مورد دوران پس از جنگ غزه برنامه ارایه دهد.

آقای بلینکن این مطالب را روز یکشنبه در گفت‌وگو با شبکه آمریکایی سی‌بی‌اس بیان کرد و گفت اسرائيل تاکنون طرح معتبری ارایه نداده است.

او در مورد تعلیق ارسال برخی تسلیحات به اسرائيل گفت جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا در گفتگوهای خصوصی خود با مقامات اسرائيلی «روشن» بوده است. او گفت آنچه که آمریکا در مورد آن شفاف بوده‌ این است که اگر اسرائیل عملیات نظامی بزرگ را در رفح را آغاز کند، سامنه‌های تسلیحاتی خاصی وجود دارد که واشنگتن آنها را تامین نمی‌کند.

دولت بایدن گفته است از حمله اسرائيل به رفح که آوارگان جنگی بسیاری از دیگر مناطق غزه به آنجا پناه برده‌اند حمایت نمی‌کند و ارسال برخی تسلیحات به اسرائيل را معلق کرد.

آقای بلینکن در مصاحبه روز یکشنبه خود همچنین گفت در گزارش اخیری که دولت آمریکا در مورد استفاده اسرائيل از تسلیحات در جنگ غزه منتشر کرد، برخی از نگرانی‌ها در مورد استفاده اسرائيل از تسلیحات مطرح شد. در برخی موارد، اسرائیل به شیوه‌ای عمل کرد که با قوانین بین‌المللی بشردوستانه سازگار نیست.

او اما در پاسخ به این سوال مجری که «پس شما توانستید به این نتیجه برسید که اسرائیل قوانین ایالات متحده و قراردادهای اشتراک تسلیحات را نقض کرده است؟» پاسخ منفی داد و گفت شرایط جنگ پیچیده بوده است به طوری که اسرائيل با دشمنی طرف است که در مناطق غیرنظامی «پشت و زیر غیرنظامیان، در بیمارستان‌ها، مدرسه‌ها، مسجدها، آپارتمان‌ها پنهان می‌شود.»

وزیر امورخارجه آمریکا در مورد نگرانی‌های بیان شده از نحوه استفاده اسرائيل از تسلیحات گفت توجه به این نکته نیز ضروری است که اسرائیل خود فرآیندهای حسابرسی برای رسیدگی به این موضوع را دارد و صدها تحقیق در حال انجام است. او گفت در اسرائيل بر خلاف اکثر کشورهای دیگر در جهان در این باره تحقیقات کیفری وجود دارد و جریان دارد.

او گفت اسرائیل توانایی، ابزار و اقداماتی برای اصلاح خود دارد.

بلینکن تاکید کرد «هیچ رئیس‌جمهوری» در آمریکا به اندازه جو بایدن برای دفاع از اسرائیل اقدام نکرده است. او گفت جو بایدن از روز اول مصمم به حمایت از اسرائیل در دفاع از خود و تلاش برای اطمینان از تکرار نشدن «۷ اکتبر» بوده است. آقای بلینکن گفت زمانی که حکومت ایران دست به حمله موشکی و پهپادی بی‌سابقه به اسرائیل از جمله با استفاده از «موشک‌های بالستیک» زد آمریکا نخستین‌بار «در دفاع فعال» اسرائيل مشارکت کرد و «ائتلافی از کشورها» را برای دفاع از اسرائيل در برابر آن حمله همراه کرد.

او اما گفت واشنگتن به اسرائیل گفته است که در نبود طرحی معتبر برای حفاظت از غیرنظامیان، از عملیات رفح، یک عملیات نظامی بزرگ، حمایت نخواهد کرد.

وزیر امورخارجه در مورد ارسال تسلیحاتی که تحویل آنها معلق شده است گفت ایالات متحده در حال گفت‌و‌گو با اسرائيل است.

XS
SM
MD
LG