لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۱۵

حماس از طرح سه مرحله‌ای بایدن استقبال کرد؛ بایدن: زمان پایان دادن به جنگ غزه فرا رسیده است


غزه
غزه

پیشنهاد سه مرحله‌ای جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا، ، برای آتش‌بس در غزه و آزادی گروگان‌ها واکنش «مثبت» حماس را به همراه داشت.

رئیس جمهوری آمریکا روز جمعه یازدهم خرداد ضمن اعلام پیشنهاد سه مرحله‌ای خود برای برقراری آتش‌بس در جنگ غزه گفت: «زمان پایان دادن به این جنگ فرا رسیده است.»

به گزارش خبرگزاری رویترز، حماس این طرح را «مثبت» خواند و آمادگی خود را برای «تعاملی سازنده» در این مراحل اعلام کرد.

مرحله اول شامل یک آتش‌بس شش هفته‌ای است که در آن نیروهای اسرائیلی از «تمام مناطق پرجمعیت» غزه عقب‌نشینی می‌کنند، برخی از گروگان‌ها از جمله افراد مسن و زنان در ازای آزادی صدها زندانی فلسطینی در اسرائیل آزاد می‌شوند، غیرنظامیان فلسطینی می‌توانند به خانه‌های خود بازگردند و روزانه ۶۰۰ کامیون کمک‌های بشردوستانه به غزه منتقل می‌شود.

در این مرحله، حماس و اسرائیل درباره آتش‌بسی دائمی مذاکره خواهند کرد که بایدن گفت «تا زمانی که حماس به تعهدات خود عمل کند ادامه خواهد داشت.» اگر مذاکرات بیش از شش هفته طول بکشد، آتش‌بس موقت تا زمانی که مذاکرات ادامه دارد تمدید خواهد شد.

در مرحله دوم، مبادله برای همه گروگان‌های زنده باقیمانده از جمله سربازان مرد صورت خواهد گرفت، نیروهای اسرائیلی از غزه خارج خواهند شد و آتش‌بس دائمی آغاز خواهد شد.

مرحله سوم شامل یک طرح گسترده برای بازسازی غزه و بازگرداندن «گروگان‌های باقیمانده» به خانواده‌هایشان است.

حماس که به گفته بایدن این پیشنهاد را از قطر دریافت کرد، با انتشار بیانیه‌ای واکنش مثبت نشان داد.

حماس اعلام کرد که آماده است با هر پیشنهادی مبنی بر آتش‌بس دائمی، خروج نیروهای اسرائیلی، بازسازی غزه، بازگشت آوارگان، و توافقی واقعی برای مبادله زندانیان فلسطینی، «به صورت مثبت و سازنده» تعامل کند.

دفتر بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل اعلام کرد که او به تیم مذاکره‌کننده خود اجازه داده است تا این توافق را ارائه کند، ضمن آن که تاکید کرد جنگ تا دستیابی به همه اهداف آن، از جمله بازگشت همه گروگان‌ها و نابودی توان نظامی و حکمرانی حماس، پایان نخواهد یافت.

به طور جداگانه، ارتش اسرائیل اعلام کرد که نیروهایش پس ازمدت‌ها درگیری شدید به عملیات خود در منطقه جبالیا در شمال غزه پایان دادند و در عین حال، در رفح در جنوب غزه به عملیات برای هدف قرار دادن آخرین استحکامات حماس ادامه خواهند داد.

بایدن در سخنان خود از رهبری اسرائیل خواست در برابر فشار کسانی که در اسرائیل برای ادامه جنگ «به طور نامحدود» فشار می‌آورند، مقاومت کنند.

او افزود: «آنها می‌خواهند غزه را اشغال کنند. می‌خواهند سال‌ها به جنگ ادامه دهند و گروگان‌ها برای آنها اولویت ندارند. من از رهبری اسرائیل خواسته‌ام که با وجود هر فشاری که وارد می‌شود، پشت این توافق بایستد.»

او از اسرائیلی‌ها درخواست کرد که فرصت آتش‌بس را از دست ندهند.

او گفت: «به عنوان تنها رئیس جمهوری آمریکا که در زمان جنگ به اسرائیل رفته است، به عنوان کسی که نیروهای آمریکایی را مستقیماً برای دفاع از اسرائیل در زمانی که توسط رژیم ایران مورد حمله قرار گرفت، اعزام کرد، از شما می‌خواهم که یک قدم به عقب بردارید و فکر کنید اگر این فرصت از دست برود چه خواهد شد. ما نمی‌توانیم این فرصت را از دست بدهیم.»

جنگ اسرائیل در غزه در پاسخ به حملات تروریستی نیروهای حماس و متحدان آنها به جنوب اسرائیل در ۷ اکتبر ۲۰۲۳ (پانزدهم مهر ۱۴۰۲) آغاز شد که به‌گفته مقامات اسرائیل، حدود ۱۲۰۰ نفر کشته و بیش از ۲۵۰ نفر به گروگان گرفته‌ شدند.

کشورهای بسیاری در دنیا از جمله آمریکا، کانادا، اسرائیل، ژاپن و اتحادیه اروپا گروه حماس را در فهرست سازمان‌های تروریستی قرار داده‌اند.

XS
SM
MD
LG