لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۵۲

جو بایدن: در زمان حمله جمهوری اسلامی مستقیما از اسرائیل دفاع کردیم؛ رونمایی از پیشنهاد آتش‌بس اسرائیل


جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا
جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا

جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، روز جمعه ۱۱ خرداد از پیشنهاد جدید و چندمرحله‌ای اسرائیل برای پایان جنگ در غزه خبر داد و گفت که در صورت به نتیجه رسیدن این توافق «اسرائیل می‌تواند بخشی از شبکه امنیتی منطقه‌ای برای مقابله با تهدیدهای ایران باشد.»

جو بایدن گفت که به عنوان تنها رئیس جمهوری آمریکا که در زمان جنگ به اسرائیل رفته و در زمان حمله جمهوری اسلامی نیروهای ایالات متحده را فرستاده است که مستقیما از اسرائیل دفاع کنند، خواستار آن است که از این فرصت برای برقراری آتش‌بس و بازگرداندن گروگان‌ها به خانه استفاده شود.

به گفته او، این توافقی است «که تمامی گروگان‌ها را به خانه باز می‌گرداند، امنیت اسرائیل را تضمین می‌کند، وضعیت بهتری برای غزه پس از حماس ایجاد می‌کند، و زمینه را برای یک راه‌حل سیاسی ... [و] آینده بهتر برای اسرائیلی‌ها و فلسطینیان به طور یکسان فراهم می‌کند.»

رئیس جمهوری آمریکا در ادامه گفت اسرائیل اکنون یک پیشنهاد جامع جدید ارائه کرده که از طریق قطر به حماس منتقل شده و نقشه‌راهی برای آتش‌بس پایدار و آزادی تمامی گروگان‌ها است.

جو بایدن گفت پیشنهاد جدید متشکل از سه مرحله است و در مرحله نخست که شش هفته طول می‌کشد، آتش‌بس کامل ایجاد خواهد شد، سربازان اسرائیلی از تمامی مناطق مورد سکونت در غزه خارج می‌شوند، و تعدادی از گروگان‌ها از جمله زنان، سالخوردگان، و زخمی‌های اسرائیلی در برابر صدها زندانی فلسطینی آزاد می‌شوند.

به گفته او، پیکر برخی از گروگان‌های کشته‌شده نیز در این مرحله به خانواده‌های آنها باز گردانده خواهد شد.

جو بایدن افزود در مرحله نخست همچنین غیرنظامیان فلسطینی به خانه‌ها و محله‌های خود در غزه از جمله شمال باز خواهند گشت و روزانه ۶۰۰ کامیون کمک‌های بشردوستانه به آنها تحویل داده خواهد شد.

رئیس جمهوری آمریکا گفت در این شش هفته، اسرائیل و حماس به کمک ایالات متحده، مصر، و قطر درباره تدارکات لازم برای ورود به مرحله دوم و پایان دائمی خصومت‌ها مذاکره خواهند کرد.

بر اساس طرح پیشنهادی اسرائیل، در مرحله دوم تمامی گروگان‌های زنده اسرائیلی آزاد می‌شوند و ارتش اسرائیل از کل نوار غزه خارج می‌شود.

رئیس جمهوری آمریکا در ارتباط با مرحله سوم و پایانی طرح پیشنهادی اسرائیل گفت که در این مرحله بازسازی غزه آغاز می‌شود و پیکر بقیه گروگان‌های کشته‌شده اسرائیلی به خانواده‌های آنها بازگردانده خواهد شد.

XS
SM
MD
LG