لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۲۸

تلاش ایالات متحده برای تحقق صلح در غزه؛ آنتونی بلینکن با همتایان خود در عربستان، اردن و ترکیه گفتگو کرد


وزارت امور خارجه آمریکا اعلام کرد آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه ایالات متحده، در تماس‌های تلفنی جداگانه با وزرای امور خارجه عربستان سعودی، ترکیه و اردن در مورد پیشنهاد توافق پایان دادن به جنگ اسرائیل و حماس در غزه گفتگو کرد.

متیو میلر، سخنگوی وزارت امور خارجه ایالات متحده گفت آقای بلینکن که در حال پرواز از پراگ به واشنگتن بود، در این تماسها از داخل هواپیما به همتایان خود گفت پیشنهاد مطرح شده از سوی ریاست جمهوری ایالات متحده به نفع اسرائیلی‌ها و فلسطینی‌ها است.

وزارت امور خارجه ایالات متحده همچنین اعلام کرد آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه در تماس با ایمن صفدی، وزیر امور خارجه اردن، گفت پیشنهاد ارائه شده به حماس برای دستیابی به آتش‌بس فوری می‌تواند به افزایش کمک‌های بشردوستانه، بازگشت فلسطینی‌ها به شمال غزه و آغاز بازسازی این منطقه کمک کند و حماس باید بدون تأخیر آن را بپذیرد.

همزمان پادشاهی اردن اعلام کرد که در تاریخ ۱۱ ژوئن (۲۲ خردادماه) میزبان یک کنفرانس بین‌المللی اضطراری با محوریت واکنش بشردوستانه فوری برای غزه خواهد بود. این کنفرانس با عنوان «فراخوان اقدام؛ واکنش بشردوستانه فوری برای غزه» به طور مشترک توسط اردن، مصر و سازمان ملل متحد برگزار می‌شود.

هدف این کنفرانس شناسایی راههای تقویت واکنش جامعه بین‌المللی به بحران بشردوستانه در نوار غزه و تعیین اقدامات و رویه‌های مؤثر و رفع نیازهای عملیاتی و لجستیکی برای رسیدگی به این مهم عنوان شده است.

پس از حمله تروریستی ۱۵ مهر سال گذشته حماس به اسرائیل که منجر به کشته‌شدن ۱۲۰۰ تن و گروگان گرفته شدن بیش از ۲۵۰ تن دیگر شد، اسرائیل تهاجم به غزه را با هدف نابودی این گروه تحت حمایت جمهوری اسلامی و بازگرداندن گروگان‌ها آغاز کرد.

ایالات متحده، بریتانیا، اتحادیه اروپا، ژاپن، اسرائیل، و شمار دیگری از کشورها حماس را در فهرست سازمان‌های تروریستی قرار داده‌‌اند.

XS
SM
MD
LG