لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۱۷

سخنرانی نتانیاهو در کنگره آمریکا؛ دعوتنامه رسمی دوحزبی برای نخست‌وزیر اسرائیل فرستاده شد


رهبران کنگره آمریکا از هر دو حزب، بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل را رسما برای سخنرانی در جلسه مشترک کنگره دعوت کرده‌اند.

این دعوتنامه توسط مایک جانسون، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا، چاک شومر رهبر اکثریت سنا، حکیم جفریس رهبر اقلیت دموکرات مجلس نمایندگان، و میچ مک‌کانل رهبر اقلیت جمهوریخواه سنا امضا شده است.

انتظار می‌رود این سخنرانی طی هشت هفته آینده یا بلافاصله پس از تعطیلات ماه اوت انجام شود.

«تایمز اسرائیل» گزارش داده است که یک مقام اسرائیلی دریافت دعوتنامه رسمی از سوی نتانیاهو را برای خبرنگاران تأیید کرد.

نشریه «هیل» که خبرهای کنگره آمریکا را پوشش می‌دهد گزارش داده که این دعوتنامه پس از هفته‌ها تأخیر توسط چاک شومر، که در ماه مارس در سنا سخنرانی کرد و خواستار برگزاری انتخابات زودهنگام در اسرائیل برای جایگزینی نتانیاهو شد، ارسال شد.

آقای شومر در نهایت موافقت کرد و گفت که آماده است در انجام سخنرانی نتانیاهو همکاری کند به شرطی که این کار به روشی دو حزبی صورت گیرد.

در این دعوتنامه آمده است: «ما در مبارزه اسرائیل با تروریسم به شما می‌پیوندیم، به ویژه در شرایطی که حماس همچنان شهروندان آمریکایی و اسرائیلی را به اسارت می‌گیرد و رهبرانش ثبات منطقه‌ای را به خطر می‌اندازند.»

یک مقام آگاه به این موضوع به «تایمز اسرائیل» گفته است که آقای نتانیاهو در هفته‌های اخیر با اشتیاق در مورد سخنرانی احتمالی در نشست مشترک با رهبران جمهوری‌خواه کنگره آمریکا صحبت کرده است و این موضوع را فرصتی برای مطرح کردن مواضع اسرائیل در عرصه جهانی می‌داند.

آخرین سخنرانی نتانیاهو در سال ۲۰۱۵ میلادی در دوران ریاست جمهوری باراک اوباما و در میانه مذاکرات هسته‌ای با جمهوری اسلامی ایران در کنگره‌ای که توسط جمهوری‌خواهان اداره می‌شد انجام شد و ۶۰ قانونگذار دموکرات به نشانه اعتراض از حضور در آن خودداری کردند.

نخست‌وزیر اسرائیل در آن سخنرانی به شدت از مذاکرات اتمی قدرت‌های جهانی، به ویژه ایالات متحده آمریکا، با جمهوری اسلامی انتقاد کرد.

آقای نتانیاهو با مذاکرات گروه ۱+۵ شامل ایالات متحده، بریتانیا، فرانسه، روسیه، چین و آلمان، با ایران موافق نبود و به هرگونه توافق احتمالی با تهران با دیده تردید نگاه می‌کرد.

او در آن سخنرانی گفت «در توافقی که در حال شکل گیری است، هیچکدام از تأسیسات هسته‌ای ایران از بین نخواهد رفت.»

این بار نیز انتظار می‌رود تعداد بیشتری از دموکرات‌ها سخنرانی آقای نتانیاهو را که در بحبوحه جنگ اسرائیل علیه حماس در غزه انجام می‌شود، تحریم کنند.

سخنرانی در کنگره افتخاری است که عموماً نصیب نزدیکترین متحدان ایالات متحده می‌شود.

نتانیاهو از سال ۱۳۹۳ تاکنون سه بار در کنگره ایالات متحده سخنرانی کرده است.

XS
SM
MD
LG