لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۲۶

بیانیه دفتر نتانیاهو پس از سخنرانی بایدن: پیشنهاد اسرائیل، پایان حماس و آزادی همه گروگان‌ها را رقم خواهد زد


بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، پس از سخنرانی جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا که از پیشنهاد جدید و چندمرحله‌ای اسرائیل برای پایان جنگ در غزه خبر داد بیانیه‌ای منتشر کرد و گفت: «دولت اسرائیل در تمایل مصمم به بازگرداندن گروگانها است و در اسرع وقت و برای رسیدن به این هدف تلاش می‌کند.»

دفتر نتانیاهو در این بیانیه گفت که نخست‌وزیر اسرائیل به تیم مذاکره‌کننده اجازه داده است تا طرحی برای دستیابی به این هدف ارائه دهد و تأکید کرد که جنگ تا دستیابی به همه اهداف از جمله بازگشت همه گروگان‌ها و از بین بردن ارتش و توانایی‌‌های دولتی حماس پایان نخواهد یافت.

این بیانیه اشاره مستقیمی به سخنرانی آقای بایدن نمی‌کند.

یک مقام ارشد دولت اسرائیل نیز از پاسخ مستقیم به این پرسش که آیا توافقی که دفتر نتانیاهو توصیف می‌کند همان چیزی است که جو بایدن در سخنرانی خود مطرح کرد، طفره رفت.

او گفت: « ما می‌دانیم چه چیز در توافق هست و چه انتظاراتی داریم.»

مذاکرات با میانجیگری مصر، قطر و دیگر کشورها برای برقراری آتش بس بین اسرائیل و حماس بارها متوقف شده است و هر دو طرف یکدیگر را مقصر عدم پیشرفت می‌دانند.

پیشنهاد جدید که رئیس‌جمهوری آمریکا در سخنرانی خود به آن اشاره کرد متشکل از سه مرحله است.

در مرحله نخست که شش هفته طول می‌کشد، آتش‌بس کامل ایجاد خواهد شد، سربازان اسرائیلی از تمامی مناطق مورد سکونت در غزه خارج می‌شوند، و تعدادی از گروگان‌ها از جمله زنان، سالخوردگان، و زخمی‌های اسرائیلی در برابر صدها زندانی فلسطینی آزاد می‌شوند.

پس از حمله تروریستی ۱۵ مهر سال گذشته حماس به اسرائیل که منجر به کشته‌شدن ۱۲۰۰ تن و گروگان گرفته شدن بیش از ۲۵۰ تن دیگر شد، اسرائیل تهاجم به غزه را با هدف نابودی این گروه تحت حمایت جمهوری اسلامی و بازگرداندن گروگان‌ها آغاز کرد.

ایالات متحده، بریتانیا، اتحادیه اروپا، ژاپن، اسرائیل، و شمار دیگری از کشورها حماس را در فهرست سازمان‌های تروریستی قرار داده‌‌اند.

XS
SM
MD
LG