لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۲۷

آمریکا خواهان بازگرداندن پیکارجویان خارجی داعش به کشورهای متبوع آنهاست


عکس از آرشیو
عکس از آرشیو

همزمان با افزایش دستگیری پیکارجویان خارجی داعش، ایالات متحده ضمن درخواست از متحدان خود برای کمک به رسیدگی به پرونده‌های این دسته از اعضای آن گروه که در بازداشت نیروهای دموکراتیک سوریه هستند، خواستار بازگرداندن آنها به کشورهای متبوع خود شده است.

خبرگزاری آسوشیتدپرس روز دوشنبه در گزارشی با ذکر این مقدمه نوشت، انتظار می‌رود جیم متیس وزیر دفاع آمریکا این موضوع را این هفته در جریان نشستی در رم، پایتخت ایتالیا، با نمایندگان دیگر کشورهای عضو ائتلاف بین‌المللی علیه داعش در عراق و سوریه در میان بگذارد.

نیروهای دموکراتیک سوریه ائتلافی از کردها و عرب‌هاست که آمریکا از آنها در جنگ علیه داعش در آن کشور حمایت می‌کند و به نوشته آسوشیتدپرس هزاران داعشی در چند ماه اخیر به اسارت آن در آمده‌اند؛ از جمله صدها پیکارجویی که از کشورهای دیگر به آن گروه پیوسته‌اند.

نحوه برخورد با پیکارجویان خارجی داعش پس از دستگیری دو تن از اعضای بریتانیایی آن گروه تروریستی که مسئول شکنجه و اعدام وحشیانه گروگان‌های خارجی – به ویژه شهروندان غربی که به اسارت آن گروه در آمده بودند – بار دیگر مطرح و به موضوعی مهم تبدیل شده است.

بنا بر گزارش‌ها لندن تابعیت این دو عضو بدنام داعش را لغو کرده و مقام‌های ارشد بریتانیا خواهان بازگشت آنها به کشور نیستند. اما به گزارش آسوشیتدپرس مقام‌های آمریکایی می‌گویند انتقال این پیکارجویان به بازداشتگاه گوانتانامو در حال حاضر به عنوان یک گزینه مطرح نیست.

این خبرگزاری از قول کاترین ویلبارگر یکی از دستیاران معاون امنیت بین الملل وزیر دفاع آمریکا نوشت، واشنگتن در حال رایزنی با اعضای ائتلاف بین المللی در مورد وضعیت پیکارجویان خارجی داعش است و در کل توقع دارد این افراد به کشورهای متبوعشان بازگردانده شوند.

وی، که همراه جیم متیس به اروپا سفر کرده است، با اشاره به افزایش تعداد این بازداشتی‌ها در ماه‌های اخیر گفت، فقط در مقطعی کوتاه روزانه حدود ۴۰ نفر از اعضای داعش به اسارت در آمده‌اند و در ادامه تاکید کرد که هدف اصلی دور نگه داشتن آنها از جبهه‌های جنگ است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG