لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۲۶

شبکه سی‌ان‌ان: رهبر داعش بهار گذشته در یک حمله هوایی در سوریه زخمی شد


تصویر آرشیوی از ابوبکر البغدادی رهبر گروه افراطی داعش هنگام سخنرانی در موصل عراق
تصویر آرشیوی از ابوبکر البغدادی رهبر گروه افراطی داعش هنگام سخنرانی در موصل عراق

شبکه خبری سی‌ان‌ان روز دوشنبه در خبری اختصاصی از قول منابع آگاه گزارش داد رهبر گروه افراطی موسوم به دولت اسلامی یا داعش بهار گذشته در جریان یک حمله هوایی در سوریه زخمی شده است.

این گزارش از قول برخی مقام‌های آمریکایی، که هویت آنها را فاش نکرده است، می‌گوید به احتمال قریب به یقین ابوبکر البغدادی در ماه مه ۲۰۱۷ در منطقه‌ای نزدیک شهر رقه سوریه بود که زخمی شد.

اطلاعات مربوط به البغدادی از طریق بازجویی پیکارجویان دستگیر شده داعش و همچنین پناهجویان سوری حاصل شده و وی پس از زخمی شدن، حدود پنج ماه، قادر به رهبری آن گروه افراطی نبوده است.

این مقام‌ها به شبکه سی‌ان‌‌ان گفته‌اند که شدت جراحات رهبر داعش – که در حال حاضر مهم‌ترین فراری است که دستگاه‌های اطلاعاتی جهان به دنبال یافتن او هستند – آن حد نبوده که جان او را تهدید کند.

به گفته آنها، با این حال وی قادر به ادامه فعالیت‌های روزانه خود نبوده است.

مقام‌های دولت یا ارتش ایالات متحده هنوز بطور رسمی در مورد این گزارش اظهار نظر نکرده‌اند. پیشتر نیز گزارش هایی از کشته شدن البغدادی منتشر شده بود که وزارت دفاع آمریکا قادر به تایید آنها نبود.

به نوشته سی‌ان‌ان، مشخص نیست که حمله موشکی انجام شده در محلی که ابوبکر البغدادی در آنجا حضور داشته یک حمله هدفمند و با اطلاع قبلی از محل اقامت او بوده، یا بطور اتفاقی هدف قرار گرفته است.

مقام‌های آمریکایی که با سی‌ان‌ان صحبت کرده‌اند، از تاریخ دقیق حمله مذکور ابراز بی اطلاعی کرده‌اند و به گفته آنها به همین دلیل هنوز مشخص نیست توسط کدامیک از طرفین جنگ سوریه انجام شده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG