لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۱۸

رسانه‌ها از آغاز روند خروج بخشی از نظامیان آمریکا از عراق خبر دادند


عکس از آرشیو
عکس از آرشیو

برخی رسانه‌ها روز دوشنبه از اقدام ایالات متحده برای کاهش شمار نیروهای نظامی خود در عراق خبر داده و گفتند این تصمیم به دنبال اعلام بغداد در آذر ماه مبنی بر پیروزی علیه پیکارجویان گروه داعش در آن کشور اتخاذ شده است.

خبرگزاری آسوشیتدپرس از قول برخی پیمانکارانی که با ائتلاف بین‌المللی به رهبری آمریکا در جنگ علیه داعش همکاری می‌کنند این خبر را ابتدا گزارش کرد و اندکی بعد نوشت که یک سخنگوی دولت مرکزی عراق نیز آن را تایید کرده است.

به نوشته این خبرگزاری روند خروج نظامیان آمریکایی از عراق هنوز در مراحل ابتدایی قرار دارد و این به معنای خروج کامل نیروهای ارتش ایالات متحده از عراق نیست. دولت و مقام‌های آمریکا هنوز در مورد این خبر اظهار نظر نکرده‌اند.

برخی از پیمانکاران شاغل در ائتلاف بین‌المللی به رهبری آمریکا علیه داعش، که نخواستند هویتشان فاش شود، به آسوشیتدپرس گفته‌اند که گروهی از نظامیان آمریکایی با پروازهای روزانه در طول هفته گذشته به افغانستان منتقل شده‌اند.

سرهنگ رایان دیلان سخنگوی ائتلاف در پاسخ به خبرگزاری آسوشیتدپرس در این زمینه تنها به این نکته اکتفا کرد که «ادامه حضور نیروهای ائتلاف در عراق بر اساس شرایط، متناسب با نیازها و در هماهنگی با دولت عراق خواهد بود.»

ساعاتی پس از انتشار این اخبار، سعد الحدیثی سخنگوی دولت عراق نیز در همین زمینه گفته است که جنگ با پیکارجویان افراطی گروه داعش پایان یافته و از این رو سطح حضور نظامیان آمریکایی در آن کشور کاهش خواهد یافت.

رویترز نیز در گزارش مشابهی نوشت، سخنگوی دولت عراق به این خبرگزاری گفته است نیروهای نظامی آمریکا روند خروج از کشور را آغاز کرده و هماهنگی ها برای حفظ بخشی از آن نیروها و ادامه کمک به ارتش عراق همچنان ادامه دارد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG