لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۵۸

دو عضو باقیمانده جوخه بریتانیایی اعدام داعش، معروف به «بیتلز» دستگیر شدند


عکس از آرشیو
عکس از آرشیو

نیروهای سوری مورد حمایت ایالات متحده دو پیکارجوی بریتانیایی داعش را که در شکنجه و اعدام گروگان‌ها و اسیران خارجی آن گروه افراطی دست داشتند، دستگیر کرده‌اند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، مقام‌های نظامی آمریکایی ائتلاف روز پنجشنبه اعلام کردند آخرین اعضای جوخه بریتانایی اعدام داعش، معروف به بیتِلز، به دام افتاده‌اند.

به گفته سخنگوی مرکز فرماندهی آمریکا، اِل شافی الشیخ و آلکساندا آمون کوتی دو عضو باقی‌مانده گروه هستند که ماه ژانویه توسط نیروهای سوریه دموکراتیک دستگیر شدند.

مقام‌های آمریکایی می‌گویند این گروه چهار نفره مسئول شکنجه و گردن زدن ۲۷ گروگان خارجی داعش، از جمله دو خبرنگار آمریکایی جیمز فولی و استیون ساتلوف بودند.

خبرگزاری رویترز روز جمعه از قول یک مقام نیروهای دموکراتیک سوریه نوشت، آلکساندا کوتی قصد عبور از مرز و فرار به ترکیه داشت که ۲۴ ژانویه در رقه دستگیر شد.

پس از دستگیری الشیخ و کوتی توسط نیروهای دموکراتیک سوریه، ایالات متحده با استفاده از داده‌های موجود و برخی روش‌های ویژه به تشخیص هویت دقیق آنها کمک کرد.

آنها از اعضای حلقه به سرکردگی «جان جهادی» – عضو داعش که صورت خود را با ماسک سیاه می‌پوشاند و قبل از سر بریدن گروگان‌ها با لهجه انگلیسی صحت می‌کرد – هستند.

جان جهادی، که نام اصلی او محمد اموازی بود، سال ۲۰۱۵ در سوریه کشته شد. گفته می‌شود «آین دیویس» عضو دیگر این حلقه باشد که سال گذشته در ترکیه بازداشت شد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG