لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۵۳

رکس تیلرسون: آمریکا حضور نظامی و دیپلماتیک خود در سوریه را حفظ خواهد کرد


رکس تیلرسون، وزیر خارجه آمریکا
رکس تیلرسون، وزیر خارجه آمریکا

ایالات متحده به گفته رکس تیلرسون وزیر خارجه آمریکا حضور نظامی و دیپلماتیک خود در سوریه را برای کمک به ایجاد یک سوریه با ثبات، مستقل و یکپارچه حفظ خواهد کرد.

رسیدن به چنان هدفی مستلزم شکست القاعده و داعش برای همیشه، و نیز عزم سازمان ملل در پایان دادن به کشمکش میان رژیم اسد و مردم سوریه تا رسیدن به حکومت پس از اسد، یک سوریه آزاد از جنگ افزارهای کشتار جمعی، و پایان یافتن نفوذ ایران در سوریه است.

رکس تیلرسون یادآور شد که رژیم ایران از دیر باز در رویای گسترش نفوذ خود تا لبنان و دریای مدیترانه بوده و با بکارگیری سپاه پاسداران و حمایت حزب اله لبنان حضور خود در سوریه را به طرز نمایانی تقویت کرده است:
"ایران با استفاده از موقعیت خود در سوریه در موضع حمله مداوم به منافع آمریکا، متحدان ما، و افراد در منطقه است. میلیاردها دلار در سال صرف سرپا نگاه داشتن اسد می کند و به جای حمایت از مردم خود به جنگ های نیابتی می پردازد."

اگر ایالات متحده در سوریه حضور پیدا نمی کرد ایران می توانست موقعیت خود را هر چه بیشتر مستحکم سازد: "سوریه به عنوان کشوری بی ثبات و در مرز اسرائیل فرصتی را در اختیار ایران قرار داده که بشدت مشتاق بهره برداری از آن است."

برنامه ایالات متحده کمک به ایجاد ثبات در سوریه از راه استقرار یک حکومت دموکراتیک است که زیر کنترل اسد نباشد و در آن صورت نفوذ بدخواهانه ایران در سوریه را کاهش خواهد داد.

علاوه بر این, چنان حکومتی به گفته آقای تیلرسون "پشتوانه توان مردم سوریه در پیشبرد حقوق خدادادشان به زندگی، آزادی و تعقیب خوشبختی است".

XS
SM
MD
LG