لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۳۹

بررسی راه‌های شکست داعش در نشست وزیران ائتلاف به رهبری آمریکا


وزیر خارجه آمریکا برای تبادل نظر در باره موثرترین راه شکست داعش با همتایان خارجی خود در واشنگتن پایتخت ایالات متحده ملاقات کرد. وی که میزبان کنفرانس بین المللی علیه تروریسم در واشنگتن بود، همچنین با برخی از نمایندگان ۶۸ کشور عضو ائتلاف بین المللی علیه داعش نیز گفتگو کرد.

رکس تیلرسون در این نشست با تاکید بر این که هدف از ائتلاف بین المللی، نه تضعیف داعش، بلکه شکست کامل آن است، گفت «اتفاق نظر اساسی در سراسر جهان برای شکست داعش وجود دارد، نه تنها در جبهه جنگ بلکه همچنین در خارج از آن و در سراسر جهان.»

وزیر امور خارجه عربستان سعودی نشست واشنگتن را گامی مهم برای شکست داعش توصیف کرد و گفت «کنفرانسی که وزیر خارجه آمریکا میزبان آن بود، موفقیتی بزرگ محسوب می شود. این کنفرانس، اراده جمعی جهان متمدن برای مقابله با این شیطان و شکست قطعی آن را تقویت کرد.»

عادل الجبیر اضافه کرد عربستان همواره در پی گسترش این ائتلاف و مقابله موثرتر با داعش بوده است . عربستان سعودی یکی از بنیانگذاران ائتلاف بین المللی برای شکست داعش در سوریه است و نیروی هوایی این کشور ، پس از آمریکا، بیشترین حملات هوایی در سوریه را انجام داده است.

مارک تونر سخنگوی وزارت خارجه آمریکا به صدای آمریکا گفت، تلاش بین المللی در جنگ با تروریسم از این جهت مهم است که پیکارجویانی که در صحنه جنگ شکست می خورند، به مناطق دیگری فرار می کنند که مستعد تنش است. وی گفت: «پیکارجویان پس از شکست به مناطق دیگر می‌روند، مانند لیبی، افغانستان و مناطق دیگر. باید این را در نظر گرفت. باید علیه آنها در شبکه‌های آنلاین نیز قاطعانه جنگید، زیرا از آنها برای جذب پیکارجو استفاده می‌کنند.»

آقای تونر افزود، داعش همچنین برای جذب پیکارجویان از میان تروریست‌های محلی تلاش می‌کند، مانند طالبان در پاکستان و افغانستان و یا گروه های کوچکتر در لیبی. به گفته او آمریکا به پاکستان هشدار داده است که برای جلوگیری از ورود تروریست‌ها از افغانستان به آن کشور جدی تر تلاش کند.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا همچنین گفت: «آقای تیلرسون در ملاقات دیروز خود با وزیر خارجه افغانستان در این باره صحبت کرد. باید همکاری بیشتری بین افغانستان و پاکستان در باره مسائل امنیتی وجود داشته باشد تا تروریست ها نتوانند ، محل امنی در افغانستان پیدا کنند.»

آقای تونر بر این پیام آقای تیلرسون در کنفرانس واشنگتن تاکید کرد که اولویت آمریکا، شکست داعش در جبهه های جنگ است و سپس باید خطوط پشتیبانی این گروه را از بین برده، منابع مالی آن را مسدود و ارتباطات و تبلیغات اینترنتی داعش را برای جذب پیکارجو خنثی کرد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG