لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۴۰

همزمان با ورود به غرب موصل، ارتش عراق به مواضع داعش در سوریه حمله کرد


در حالی که نیروهای ویژه ارتش عراق برای آزادسازی کامل شهر موصل از کنترل داعش روز جمعه وارد مناطق غربی آن شهر شدند، نیروی هوایی عراق نیز برای نخستین بار اقدام به حمله هوایی علیه مواضع آن گروه افراطی در داخل سوریه کرد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، در واکنش به بمبگذاری اخیر بغداد که پیکارجویان داعش در سوریه مسئولیت آن را بر عهده گرفتند، حیدر العبادی نخست وزیر عراق اعلام کرد مواضع آن گروه افراطی در مناطق مرزی بوکمال و الحصیبه در سوریه، هدف حملات نیروی هوایی عراق قرار گرفت.

همزمان، نیروهای ویژه ارتش در راستای عملیات بازپس‌گیری موصل وارد نخستین محله در غرب آن شهر شدند و با بیرون راندن پیکارجویان داعش، کنترل آن را در دست گرفتند. نیروهای ارتش پیشتر فرودگاه و یک پایگاه نظامی در غرب موصل را نیز آزاد کرده اند.

یکی از افسران نیروی ویژه ارتش عراق به آسوشیتدپرس گفت که ورود نیروهای دولتی به محله مأمون در غرب موصل، در پی درگیری‌های سنگینی با پیکارجویان داعش صورت گرفته است.

یحیی رسول سخنگوی مرکز فرماندهی عملیات مشترک نظامی نیز پیشتر در روز جمعه اعلام کرد که نیروهای عراقی موفق شدند یک پایگاه نظامی در مجاورت فرودگاه بین المللی شهر موصل را بازپس بگیرند. فرودگاه نیز روز گذشته از کنترل داعش خارج شده بود.

موصل دومین شهر بزرگ عراق است و در روزهای ابتدایی تحرکات گروه داعش در سال ۲۰۱۴ میلادی به اشغال پیکارجویان این گروه افراطی در آمد و از آن به عنوان مرکز خلافت خودخوانده داعش در عراق یاد می‌شود.

رود دجله موصل را به دو نیم تقسیم کرده است و ارتش عراق با پشتیبانی ائتلاف بین المللی به رهبری آمریکا مناطق شرقی آن شهر را بطور کامل از کنترل داعش خارج کرده و از هفته گذشته نیز عملیات آزادسازی غرب آن را آغاز کرده است.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG