لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۴۶

بیانیه مشترک اعضای ائتلاف مبارزه با داعش


رکس تیلرسون در افتتاحیه نشست مبارزه با داعش سخنرانی کرد- ۲۲ مارس ۲۰۱۷
رکس تیلرسون در افتتاحیه نشست مبارزه با داعش سخنرانی کرد- ۲۲ مارس ۲۰۱۷

وزیران و نمایندگان اعضای ۶۸ گانه ائتلاف بین المللی مبارزه با داعش که در نشستی دو روزه در واشنگتن شرکت کردند، در بیانیه ای که در پایان روز اول نشست در چهارشنبه ۲۲ مارس منتشر شد، راهکارهای مبارزه با این گروه را بیان کرده اند.

این بیانیه مشترک که از سوی وزارت خارجه ایالات متحده و در ۱۴ بند منتشر شده می گوید وزیران ائتلاف جهانی به دعوت رکس تیلرسون وزیر خارجه آمریکا در پایتخت این کشور حاضر شدند تا کارزار شکست داعش را تسریع کنند. آنان می گویند «ما در مبارزه و شکست دادن داعش با هم متحدیم و مصمم هستیم تا این تهدید جهانی و شکبه جهانی آن را نابود کنیم.»

این بیانیه ضمن قدردانی از نقش شرکای عراقی در مبارزه با داعش گفت نیروهای عراقی بیش از ۶۰ درصد اراضی اشغال شده خود توسط داعش را آزاد کردند و در عملیات آزادسازی موصل نقش عمده ای داشتند. در بیانیه همچنین از اقدامات شرکای سوری که داعش را از بیش از یک سوم قلمرو خود بیرون رانده اند ابراز قدردانی شده است.

بیانیه مشترک می گوید مبارزه با داعش هزینه هایی نیز داشته و از همکاری کشورهای لیبی، افغانستان، ترکیه و همچنین کشورهای دیگر در خاورمیانه و آفریقا سپاسگذاری شده است. این بیانیه می گوید کشورهای عضو درد و رنج غیرنظامیان بی شماری را که در نتیجه فعالیت داعش متحمل خشونت، بردگی و قاچاق و مشارکت در جنگ شده اند درک می کنند.

در بخش دیگری از بیانیه آمده است: کشور های عضو به جلوگیری از لانه کردن اعضای داعش، پراکنده شدن آنان، اسلحه هایشان، و یا منابعشان در عراق و سوریه و کشورهای دیگر متعهد هستند تا از ظهور دوباره آنان در دو کشور فوق و نقاط دیگر جلوگیری شود.

کشورهای ائتلاف ضد داعش می گویند که از برنامه حیدرالعبادی نخست وزیر عراق برای پاک کردن کشورش از داعش و حمایت او از زیرساخت های دولتی و مدنی در عراق حمایت کامل می کنند.

ائتلاف همچنین می گوید که در حمایت از انتقال سیاسی در سوریه بر اساس بیانیه ۲۰۱۲ ژنو به یک دولت همگرا و تکثرگرا و غیرقومی در کنار مردم سوریه است.

در ادامه بیانیه کشورها و اعضای ائتلاف ضد داعش از نخست وزیر لیبی و نیروهای موسوم به حکومت وفاق ملی در این کشور برای آزادسازی شهر سرت از چنگ داعش قدردانی و با مردم لیبی که در مبارزه با داعش در سرت و بنغازی و دیگر شهرهای لیبی جان باخته و مجروح شده اند ابراز همبستگی کرده اند.

ائتلاف همچنین از تلاش های دولت افغانستان و نیروهای ملی و امنیتی این کشور و همچنین مقابله دولت نیجریه با داعش نیز مورد قدردانی قرار گرفته است.

این بیانیه می گوید ائتلاف بین المللی ضد داعش فعالانه در تلاش برای شناسایی و خنثی کردن اعضا و منابع داعش برای حملات خارجی است و به اشتراک گذاشتن اطلاعات و تحکیم بررسی های مسافرتی و همکاری های قانونی از جمله تمهیدات بین المللی در این راه است و اینترپل و یوروپل در این مسیر همکاری می کنند.

تلاش برای جلوگیری از افراطی شدن افراد و جذب آنان به داعش در کشورهای غربی و همچنین مقابله با داعش در فضای دیجیتال از دیگر تمهیداتی است که اعضای ائتلاف مقابله با داعش بر آن تاکید کرده اند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG