لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۲۴

جان کری: کشورهای خاورمیانه خواهان شکست داعش هستند


جان کری وزیر خارجه ایالات متحده در جلسه کمیته اطلاعاتی مجلس نمایندگان در باره راهبرد واشنگتن در مبارزه با گروه «دولت اسلامی» - ۲۷ شهریور ۱۳۹۳
جان کری وزیر خارجه ایالات متحده در جلسه کمیته اطلاعاتی مجلس نمایندگان در باره راهبرد واشنگتن در مبارزه با گروه «دولت اسلامی» - ۲۷ شهریور ۱۳۹۳

وزير امور خارجه آمریکا روز پنجشنبه با حضور در جلسه كميته روابط خارجی مجلس نمايندگان، به تشریح راهبرد رئيس جمهوری ایالات متحده در مقابله با گروه موسوم به «دولت اسلامی» برای نمایندگان پرداخت و به پرسش‌های آنها پاسخ داد.

جان کری خطاب به نمایندگان حاضر در این جلسه گفت کشورهای خاورمیانه با این موضوع موافق هستند که پیکارجویان گروه افراطی موسوم به «دولت اسلامی» که بخش‌های بزرگی از عراق و سوریه را تصرف کرده‌اند، باید نابود شوند.

وزیر خارجه ایالات متحده این موضوع را در حالی عنوان کرد که رهبران آمریکا در تلاش برای تشکیل یک ائتلاف بین‌المللی به منظور مهار، تضعیف و در نهایت نابودی گروه افراطی دولت اسلامی (داعش) در عراق و سوریه هستند.

آقای کری در ادامه گفت هم‌اینک بیش از ۵۰ کشور با ارائه کمک نظامی، آموزش یا همکاری به منظور مسدود کردن منابع مالی آن گروه، به این ماموریت کمک می‌کنند.

وی همچنین گفت از تصمیم فرانسه برای آغاز حملات هوایی علیه پیکارجویان افراطی سنی داعش در عراق، که فرانسوا اولاند رئیس جمهوری آن کشور در روز پنجشنبه اعلام کرد، استقبال می‌کند.

وزیر خارجه آمریکا افزود روز جمعه در جلسه‌ای در شورای امنیت سازمان ملل متحد، با هدف ادامه تلاش‌ها برای تشکیل ائتلاف بین‌المللی و کسب اطلاع از جزئیات بیشتری از نقش کشورها در آن ائتلاف، حضور خواهد یافت.

مجلس نمایندگان آمریکا، که در کنترل جمهوریخواهان قرار دارد، روز چهارشنبه لایحه پیشنهادی دولت - مبنی بر تسلیح و آموزش گروه‌های معتدل مخالف حکومت در سوریه، که هم با بشار اسد و هم پیکارجویان گروه «دولت اسلامی» در جنگ هستند - را تصویب کرد.

باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا از رای مثبت مجلس نمایندگان به لایحه تقدیر کرد و گفت مسلح کردن و آموزش اپوزوسیون سوریه، بخش مهمی از برنامه فراگیر او برای شکست دادن گروه‌های تندرو و افراطی است، و در ادامه بر قاطعیت آمریکا در مقابله با پیکارجویان گروه دولت اسلامی تاکید کرد.

XS
SM
MD
LG