لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۱۸

گسترش حملات هوایی آمریکا به داعش


فرماندهی مرکزی آمریکا، سنتکام اعلام کرد هواپیماهای نظامی آمریکا مواضع گروه موسوم به «دولت اسلامی» در مناطق جنوب غربی بغداد را بمباران کردند.

پنتاگون، وزارت دفاع آمریکا، اواخر روز دوشنبه گفت این اولین حمله هوایی آمریکا به داعش است که در شکل گسترده تر و با هدفی فراتر از حفاظت از پرسنل و منافع آمریکا انجام می شود.

یک حمله دیگر هوایی نیز نزدیک کوه سنجار در شمال عراق صورت گرفت. این حملات در شرایطی انجام می گیرد که گروه افراطی موسوم به «دولت اسلامی» (داعش) در وضعیت حمله قرار دارد.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا هفته گذشته گفت ایالات متحده عملیات نظامی علیه داعش را برای نابودی این گروه گسترش می دهد. آقای اوباما همچنین مجوز حمله به داعش در سوریه را نیز داده است، اما هنوز تصمیمی برای اجرای آن نگرفته است.

یک مقام ارشد آمریکا ضمن هشدار به سوریه که در حملات هوایی آمریکا اخلال بوجود نیاورد، گفت آمریکا ممکن است به سیستم دفاع هوایی سوریه واکنش نشان دهد.

باراک اوباما همکاری با بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه علیه داعش را رد کرده است. داعش برای سرنگونی دولت سوریه می جنگند. آمریکا بشار اسد را یک رئیس جمهوری نامشروع و جنایتکار می داند.

نشست یک روزه بین‌المللی «صلح و امنیت در عراق»، که صبح دوشنبه به میزبانی فرانسه در پاریس پایتخت آن کشور آغاز شد، به کار خود پایان داد و با صدور بیانیه‌ای، کشورهای شرکت‌کننده در آن از تشکیل دولت جدید در عراق، تحت نخست وزیری حیدر العبادی، استقبال و بر تعهد خود برای حمایت از وحدت، تمامیت ارضی و حاکمیت عراق تاکید کردند.

ایران به این نشست دعوت نشد. ابراهیم جعفری، وزیر امورخارجه عراق از اینکه ایران در اجلاس پاریس حضور نداشت، ابراز تاسف کرد. او گفت ایران یک کشور همسایه است که به عراق کمک کرده است.

آمریکا به خاطر همکاری ایران با دولت سوریه خواهان حضور این کشور در نشست پاریس نشد. با این حال، آیت الله خامنه ای رهبر ایران گفت تهران از ابتدا به علت «آلوده بودن دست آمریکایی‌ها در ایجاد این گروه»، حاضر به شرکت در این ائتلاف نشده است.

XS
SM
MD
LG