لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۵۰

مقام‌های آمریکایی: پرکردن شکاف‌ها در عراق راه حل نظامی ندارد


نمایی از ساختمان کنگره آمریکا
نمایی از ساختمان کنگره آمریکا

مقام‌ها و قانون‌گذاران ارشد آمریکا روز چهارشنبه بر سر واکنش ایالات متحده به شورش سنی‌های افراطی در عراق، به مجادله پرداختند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، دو نفر از مقام‌های وزارت امور خارجه و وزارت دفاع در توضیحاتی در کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان آمریکا، در پاسخ به پرسش‌هایی در مورد چگونگی سیاست دولت نسبت به تحولات جاری در عراق گفتند توجه دولت بر بهبود جمع آوری اطلاعات، امنیت پرسنل و اموال آمریکا، هدایت عراق به سوی دولتی فراگیرتر و کمک به نیروهای عراق در حمله متقابل به داعش متمرکز بود.

هر دو مقام ارشد گفتند آمریکا هم اکنون حدود ۵۰ پرواز شناسایی و اطلاعانی در روز بر فراز عراق انجام می‌دهد، و تاکید کردند آنها هیچ راه حل نظامی برای پرکردن شکاف‌های سیاسی و قومی یا تفکیک سنی‌های معتدل از شورشی و افراطی که خود را «دولت اسلامی» می نامند نمی‌بینند. جمهوریخواهان و دموکرات‌ها این نکته را پذیرفته‌اند، اما پرسیدند چرا دولت کار بیشتری انجام نمی‌دهد.

اد رویس، نماینده جمهوریخواه ایالت کالیفرنیا و رئیس کمیته، گفته‌های شش ماه پیش مقامات آمریکایی را که «تندروها باید پیوسته تحت فشار باشند و پایگاه‌های آنها منهدم شود»، یادآور شد و گفت، با این حال آن شورشیان بخش‌های بزرگی از سرزمین و تعدادی از شهرهای کوچک و بزرگ را به تصرف خود در آورده‌اند.

آقای رویس همچنین گفت آنچه دولت نگفت این بود که دولت عراق از ماه اوت ۲۰۱۳ (تابستان ۱۳۹۲) بارها درخواست کرد حملات پهپادها علیه اردوگاه‌های داعش انجام گیرد، اما رد شد.

مقام وزارت امور خارجه در پاسخ گفت درخواست‌های عراق رد نشده است، و هنوز تحت بررسی است. او همچنین حاضر نشد در باره لزوم کناره‌گیری نوری المالکی نخست وزیر عراق، اظهار نظر کند، اما گفت عراق با انتخاب رئیس پارلمان از نظر سیاسی پیشرفت کرده است و به سوی انتخاب رئیس جمهوری و تشکیل دولت جدید حرکت می‌کند.

XS
SM
MD
LG