لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۰۲

کری: آمریکا هنوز تصمیم به حمله هوایی در عراق نگرفته است


جان کری وزیر خارجه آمریکا در دیدار با وزیران خارجه اردن، عربستان و امارات متحده عربی در پاریس - ۵ تیر ۱۳۹۳
جان کری وزیر خارجه آمریکا در دیدار با وزیران خارجه اردن، عربستان و امارات متحده عربی در پاریس - ۵ تیر ۱۳۹۳

ایالات متحده آمریکا از عربستان سعودی، اردن و امارات متحده عربی خواسته است آنچه را در توان دارند برای تشویق عراق به تشکیل دولتی فراگیر جهت مقابله با نیروهایی که کشور را با خطر تجزیه روبرو می‌کنند، بکار گیرند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، جان کری وزیر امور خارجه آمریکا روز جمعه در نشست‌هایی در پاریس، همتایان خود از آن سه کشور را از اقداماتی که جهت جمع آوری اطلاعات در مورد اهداف بالقوه در عراق برای عقب راندن شورش جریان دارد، آگاه کرد.

رویترز به نقل از مقام‌های وزارت امور خارجه آمریکا نوشت آقای کری این موضوع را روشن کرد که واشنگتن در مورد حمله هوایی در عراق، علیه مواضع شورشیان افراطی سنی، هنوز تصمیمی نگرفته است، اما «حق چنین کاری را برای خود محفوظ می‌داند» و افزود هیچکدام از سه کشور، کمک نظامی پیشنهاد نکرده‌اند.

وزیران امور خارجه عربستان، اردن و امارات نسبت به رهبری فعلی عراق، که در استیلای شیعیان است، ابراز نگرانی کردند. مناسبات مالکی با کشورهای سنی حاشیه خلیج فارس، که او را بسیار نزدیک به ایران می‌بینند، مدت‌هاست که تیره است.

آقای کری همچنین وزیران سه کشور را در جریان مذاکرات اخیر با مالکی قرار داد. او به خبرنگاران گفت حرکت‌های داعش برای هر کشوری در منطقه نگران‌کننده است و به حضور گروه اسلامگرای سنی در سوریه نیز اشاره کرد.

کری پیشتر در دیدارهایی با سعد حریری نخست وزیرسابق لبنان، و آویگدور لیبرمن وزیر امور خارجه اسرائیل، در باره سوریه و ایران بحث کرد.

XS
SM
MD
LG