لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۴۴

اوباما: حل بحران عراق به رهبران آن کشور بستگی دارد


باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا می گوید آماده است تجهیزات بیشتر و بالغ بر ۳۰۰ مشاور را برای کمک به دولت عراق در نبرد با پیکارجویان اسلامگرا به آن کشور اعزام کند.

آقای اوباما روز پنجشنبه ابراز آمادگی کرد که در صورت لزوم دست به اقدام نظامی «هدفمند» بزند، و در را برای امکان حملات هوایی علیه پیکارجویان سنی باز گذاشت.

رئیس جمهوری آمریکا تاکید کرد هیچ کس نمی تواند بهتر از رهبران سیاسی عراق مناقشه با گروه دولت اسلامی عراق و شام – داعش – را حل و فصل کند.

آقای اوباما که در کاخ سفید سخن می گفت، بار دیگر از رهبران عراق خواست بر کوشش های دیپلماتیک برای حل بحران بیافزایند.

در این میان، یک رهبر قبیله ای سنی گفت دولت اوباما برای متوقف ساختن رزمندگان داعش که پس از به دست گرفتن کنترل چندین شهر اینک بغداد را تهدید می کنند، نباید به نوری المالکی نخست وزیر عراق متکی شود.

جان کری وزیر امور خارجه آمریکا که برای گفت و گو با متحدان آمریکا رهسپار خاورمیانه و اروپا می شود، گفت داعش نه فقط تهدیدی برای عراق بلکه تمام منطقه است و آمریکا به این تهدید پاسخ می دهد. او در عین حال تاکید کرد کوشش های جاری تنها در صورتی موفق خواهد شد که رهبران عراق اختلافاتشان را کنار بگذارند، دور هم جمع شوند و یک برنامه سیاسی را برای آینده کشور از طریق روند سیاسی، و نه شورش و مناقشه، تدوین کنند.
XS
SM
MD
LG