لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۵۷

تاکید سناتو روبیو و نیکی هلی بر بررسی تحریم‌های بیشتر ایران بخاطر حمایت از اسد


همزمان با پیشنهاد سناتور مارکو روبیو که می گوید آمریکا باید کشورهای حامی بشار اسد را تحریم کند، نیکی هیلی نماینده آمریکا در سازمان ملل نیز می گوید بحث درباره اعمال تحریم های سنگین تر ایران از سوی آمریکا در دولت ترامپ همچنان در جریان است.

مارکو روبیو سناتور جمهوریخواه از فلوریدا، یکشنبه در گفت و گویی اعلام کرد آمریکا باید کشورهایی را که به سوریه کمک می کنند، مورد تحریم قرار دهد.

وی افزود آمریکا باید آن منابع ایرانی و روسی را که به بشار اسد رئیس جمهوری سوریه کمک می کنند، به نحو شایسته ای تحت تحریمهای فزاینده قرار دهد.

این سناتور آمریکایی با اشاره به قرارداد جدید ایران و بوئینگ، تاکید کرد به ویژه توافق شرکت هواپیماسازی آمریکایی بوُئینگ با ایران بایستی فسخ گردد.

اشاره آقای روبیو به توافق نامه هفته پیش بوئینگ با ایران بود که بر اساس آن، این شرکت هواپیماهایی آمریکایی به ارزش کل ۳ میلیارد دلار به خطوط هوایی ایران خواهد فروخت.

نیکی هیلی: شاید تحریم های سخت تر

اما نیکی هیلی نماینده آمریکا در سازمان ملل هم روز یکشنبه در گفت و گو با تلویزیون سی ان ان گفت که بحث تحریم سنگین تر ایران توسط آمریکا در دولت ترامپ جریان دارد و پرونده آن بسته نشده است.

پیشتر میچ‌مک‌کانل، رهبر اکثریت جمهوری‌خواهان سنا گفته بود که یکی از اهرم های آمریکا برای برخورد با حمله شیمیایی بشار اسد، افزودن تحریم ایران و سوریه و همه کسانی است که از رئیس جمهوری سوریه حمایت می کنند.

خانم هیلی در واکنش به این اظهارات مک کانل، گفت، بحث ها برای تحریم های بیشتر شروع شده و ادامه خواهد یافت.

در هفته های اخیر در کنگره آمریکا تلاش های جدیدی برای تحریم بیشتر ایران به خاطر نقش در سوریه و عراق و همچنین حمایت از گروه های تروریستی مثل حزب الله لبنان صورت گرفت. با این حال باب کورکر، سناتور جمهوری خواه و رئیس کمیته‌ روابط خارجی سنا، هفته پیش اعلام کرد به خاطر انتخابات ایران و مسائل دیگر، موقتا بحث تحریم های بیشتر ایران به تعویق افتاده است.

در یک هفته گذشته و بعد از حمله شیمیایی اسد در شمال سوریه، مقام های آمریکایی از ایران و روسیه به خاطر کوتاهی در مهار اسد انتقاد کردند. براساس توافق پیشین قرار بود روسیه رژیم اسد را از سلاح شیمیایی خلع کند اما اکنون که حمله شیمیایی روی داده، آمریکا می گوید روسیه در وظیفه خود کوتاهی کرده است.

هفته پیش، نیکی هیلی در سازمان ملل از حمایت ایران و روسیه از اسد انتقاد کرد.

رکس تیلرسون وزیر خارجه آمریکا هم ضمن مسئول دانستن روسیه و ایران در عدم جلوگیری از اقدامات رهبر سوریه افزود: «ما بار دیگر از روسیه و ایران می خواهیم که نفوذشان بر رژیم سوریه را بکار بگیرند و تضمین کنند که این نوع حملۀ ناگوار هرگز اتفاق نیافتد.»

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG