لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۳۷

پال رایان: تحریمهای غیراتمی بر ایران افزایش یابد و سپاه گروه تروریستی خارجی شناخته شود


پال رایان رئیس مجلس نمایندگان آمریکا در اجلاس سالانه ایپک در واشنگتن، از توافق اتمی دو سال پیش با جمهوری اسلامی ایران به شدت انتقاد کرد.

آقای رایان روز دوشنبه در نشست کمیته مناسبات آمریکا و اسرائیل، تهران را خطری برای آمریکا و اسرائیل خواند، خواستار اعمال تحریم های غیرهسته ای بر رژیم ایران شد، و پیشنهاد کرد که سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از سوی آمریکا به عنوان یک سازمان تروریستی خارجی شناخته شود.

آقای رایان توافق اتمی با ایران را «فاجعه مطلق» توصیف کرد. او گفت ایران «حمایت از تروریسم و نقض حقوق بشر را افزایش داده و برنامه موشک بالیستیک خود را پس از توافق ژوئیه ۲۰۱۵ گسترش داده و در عین حال در نتیجه لغو تحریم ها پول اضافی دریافت کرده است.»

آقای رایان این وضعیت را برای آمریکا و جهان «خطرناک» توصیف کرد و گفت «نقص مرگبار این توافق این است که حتی در صورت همکاری ایران، مسیری هرچند طولانی را برای ایران در رسیدن به توانایی اتمی قرار می دهد.» رایان گفت: «ما باید از طریق تحریم های غیراتمی در قبال اقدامات مختلف ایران، فشار بر رژیم تهران را ادامه دهیم.»

پال رایان تاکید کرد که واشنگتن باید تحریم های بیشتری را علیه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی اعمال کند و آن را «یک سازمان تروریستی خارجی تلقی کند.» رایان همچنین گفت آمریکا باید «جلوی تحویل تسلیحات و نیرو از طریق هواپیماهای ایرانی در خاورمیانه را بگیرد.»

رئیس مجلس نمایندگان آمریکا این سخنان را در روز دوم نشست ایپک- قدرتمندترین لابی کشور اسرائیل در آمریکا- و کمی پس از سخنرانی نیکی هیلی سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد ایراد کرد. سخنان رایان در انتقاد از حاکمیت ایران، دولت اوباما، و جنبش تحریم سرمایه گذاری در اسرائیل، با استقبال حاضران در سالن همراه شد.

او گفت دو دوره ریاست جمهوری باراک اوباما لطمه زیادی به اعتماد در مناسبات آمریکا و اسرائیل زده است و تاکید کرد که دولت آمریکا گرایشات ضداسرائیلی سازمان ملل متحد علیه اسرائیل را برنمی تابد و تعهد نظامی آمریکا به اسرائیل تداوم خواهد یافت.

پیش از رایان در روز دوشنبه نیکی هیلی سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد در نشست ایپک حاضر شد و سخنرانی کرد. او گفت «روزهای تاختن به اسرائیل سرآمده است.»

خانم هیلی گفت: «من در سازمان ملل متحد هستم تا اطمینان یابیم که آمریکا یک بار دیگر نقش رهبری خود را آغاز کرده است.»

خانم هیلی خودداری دولت اوباما از امضای قعطنامه مخالف شهرک سازی اسرائیل در دسامبر ۲۰۱۶ را «شرم آور و زیان بار» توصیف کرد. او گفت این اتفاق افتاده، ولی دیگر نخواهد افتاد.

نشست سه روزه ایپک روز سه شنبه به پایان می رسد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG