لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۰۸

روزشمار ناپدید شدن رابرت لوینسون، شهروند آمریکایی در ایران


آقای لوینسون در ویدئویی که چهار سال پس از ناپدید شدنش به دست آمد
آقای لوینسون در ویدئویی که چهار سال پس از ناپدید شدنش به دست آمد

در حالیکه ۱۹ اسفند امسال دهمین سالگرد ناپدید شدن رابرت لوینسون، شهروند آمریکایی، در پی سفر به ایران فرا می‌رسد، هنوز نشانه امیدوار کننده‌ای از پیدا شدن و بازگشت او منتشر نشده است.

رابرت لوینسون که سال ۱۳۷۷ از اف بی آی بازنشسته شد، سالها بعد در جریان یک ماموریت به عنوان کارآگاه خصوصی به ایران سفر کرد. حدود ۱۰ سال پس سفر او به جزیره کیش، ناپدید شدن او به یکی از مرموزترین رویدادهای بین ایران و آمریکا تبدیل شده است.

 • ۱۹ اسفند سال ۱۳۸۵- آقای لوینسون ۵۷ ساله در هتل مریم، هتل محل اقامت خود در جزیره کیش توسط افرادی که به نظر می‌رسید ماموران پلیس ایران هستند بازداشت شد.
 • فروردین سال ۱۳۸۶- موضوع ناپدید شدن آقای لوینسون با این عنوان مقامات آمریکا پیگیر دریافت اطلاعات از ایران هستند، اعلام شد. این هنگامی بود که گفته شد این مامور سابق لوینسون برای تحقیق درباره قاچاق سیگار به عنوان یک پرونده خصوصی به جزیره کیش سفر کرده بود.
 • آذر سال ۱۳۸۶- همسر و پسر آقای لوینسون برای پیگیری و تلاش برای یافتن نشانی از این شهروند آمریکا، به جزیره کیش و تهران سفر کرده و با مقاماتی در ایران گفت و گو کردند. مقامات ایرانی به آنها قول ارسال گزارشی در این باره به آنها دادند؛ گزارشی که پس از ۹ سال هنوز ارسال نشده است.
 • دی ماه سال ۱۳۸۷- در جلسه بررسی اعتبارنامه هیلاری کلینتون در سنا برای کسب وزارت خارجه آمریکا، سناتور بیل نلسون از ایالت فلوریدا به موضوع ناپدید شدن لوینسون را پیش کشید و گفت که معتقد است این شهروند آمریکا توسط حکومت ایران در زندانی سری در ایران در بازداشت است.
 • شهریور سال ۱۳۸۹- محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری وقت ایران در گفت و گویی با آسوشیتدپرس داشتن هرگونه اطلاعاتی درباره اینکه آقای لوینسون کجا ممکن است باشد را رد کرد. او اضافه کرد که البته اگر مشخص شود که هدف او چه بوده و آیا او در ماموریت بوده یا نه، آنگاه کمک‌های ویژه‌ای ارائه می‌شود.
 • اسفند سال ۱۳۸۹- خانواده آقای لوینسون اعلام کردند که شواهدی به دست آورده‌اند که تایید می‌کند آقای لوینسون زنده است. هیلاری کلینتون، وزیر خارجه نیز اعلام کرد که دولت آمریکا شواهدی دارد که نشان می‌دهد رابرت لوینسون در جایی «در منطقه جنوب غرب آسیا» نگهداری می‌شود.
 • آذر سال ۱۳۹۰- خانواده آقای لوینسون ویدئویی را منتشر کردند که نشان می‌دهد او زنده است. در آن ویدیوی ۵۴ ثانیه‌ای رابرت لوینسون در سلولی دیده می‌شود که از آمریکا درخواست می‌کند به درخواست‌های گروه نامشخصی که او را در اسارت دارند پاسخ دهد.
 • اسفند سال ۱۳۹۰- اف بی آی اعلام کرد که در ازای هرگونه اطلاعاتی که به پیدا شدن و بازگشت آقای لوینسون به خانه منجر شود، یک میلیون دلار جایزه می‌دهد.
 • آذر ماه سال ۱۳۹۲- خبرگزاری آسوشیتدپرس گزارش داد که رابرت لوینسون در جریان ماموریت تایید نشده سی آی ای، سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، به ایران سفر کرده بود. بر اساس آن گزارش، سی آی ای حدود ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار دلار به خانواده آقای لوینسون پرداخت کرده تا از پیگیری پرونده شکایت از این سازمان منصرف شوند.
 • اسفند سال ۱۳۹۳- اف بی آی مبلغ جایزه برای ارائه اطلاعات درباره لوینسون را تا پنج میلیون دلار افزایش داد.
 • دی ماه سال ۱۳۹۴- همزمان با اجرای برجام و لغو تحریم‌های ایران، پنج آمریکایی زندانی در ایران در ازای آزادی تعدادی از ایرانیان زندانی در آمریکا آزاد شدند. پس از اینکه این افراد خاک ایران را ترک کردند یک سخنگوی کاخ سفید اعلام کرد که دولت آمریکا معتقد است آقای لوینسون دیگر در ایران نیست.
 • اسفند سال ۱۳۹۵- در آستانه دهمین سالگرد ناپدید شدن رابرت لوینسون، خانواده او در بیانیه ای اعلام کردند که امیدوارند دولت آقای ترامپ موفق شود این شهروند آمریکا، که اکنون ۶۷ ساله است، را به خانه بازگرداند.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG