لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۵۱

اتحادیه اروپا تحریم های حقوق بشری علیه ایران را تمدید کرد


اتحادیه اروپا تحریم‌های حقوق بشری ایران را یک سال دیگر تمدید کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، اتحادیه اروپا روز سه شنبه ۲۲ فروردین این تحریم‌ها را، که به دلیل «نقض شدید حقوق بشر» علیه ایران وضع کرده بود، تا آوریل سال ۲۰۱۸(اواخر فروردین ۱۳۹۷) تمدید کرد.

این تحریم‌ها شامل ممنوعیت سفر دارایی‌های ۸۲ شخص، مسدود کردن دارایی های آنان به همراه یک نهاد دیگر و ممنوعیت صدور کالاها و تکنولوژی هایی است که ممکن است در سرکوب‌های داخل ایران به کار رود.

تمدید این تحریم‌ها در حالیست که اتحادیه اروپا سال گذشته در پی اجرای برجام تحریم‌های هسته‌ای ایران را لغو کرد. با لغو این تحریم‌ها هیات‌های متعدد اقتصادی راهی تهران شدند تا روابط اقتصادی با ایران را توسعه دهند.

با این حال توسعه روابط اقتصادی اروپا با ایران پس از روی کار آمدن دولت دونالد ترامپ در آمریکا، که نسبت به دولت اوباما سختگیری بیشتری در مورد ایران دارد، پیچیده شده است.

تحریم‌های حقوق بشری اتحادیه اروپا علیه ایران سال ۲۰۱۱ وضع شد و از آن پس هر سال تمدید شد.

نهادهای بین‌المللی در سالهای اخیر بارها گزارش داده‌اند که با وجود انتخاب حسن روحانی به عنوان رئیس جمهوری ایران، وضعیت حقوق بشر در این کشور بهبود نیافته است.

زندانی کردن روزنامه نگاران و فعالان سیاسی و مدنی، نقض آزادی بیان، نبود محاکمه‌های عادلانه به ویژه برای زندانیان عقیدتی و آمار بالای اعدام از جمله مواردی است که نهادهای مدافع حقوق بشر و گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل در مورد ایران، بارها به آن انتقاد کرده‌اند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG