لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۲۴

ایران ۱۵ شرکت آمریکایی را تحریم کرد


وزارت امور خارجه ایران
وزارت امور خارجه ایران

ایران در اقدامی تلافی جویانه تعدادی از شرکت‌های آمریکایی را تحریم کرده است.

وزارت خارجه ایران روز یکشنبه ششم فروردین در بیانیه‌ای اعلام کرد که جمهوری اسلامی در واکنش به اقدام اخیر آمریکا در تحریم افراد، شرکت‌ها و نهادهای ایرانی و مرتبط با ایران، ۱۵ شرکت آمریکایی را تحریم کرده است.

در این بیانیه آمده است که این شرکت‌ها از انجام هرگونه قراردادی با شرکت‌های ایرانی محروم خواهند شد و مدیران فعلی و قبلی آنها حق ورود به ایران را نخواهند داشت.

در همین حال، وزارت خارجه روسیه روز یکشنبه تصمیم آمریکا برای تحریم هشت شرکت روسی را به علت نقض تحریم‌ها علیه ایران، کره شمالی و سوریه، محکوم کرد. وزارت خارجه روسیه در بیانیه‌ای اعلام کرد که این اقدام آمریکا در راستای منافع آن‌هایی است که در پی نابودی روابط بین واشنگتن و مسکو هستند.

دولت ایالات متحده طی ماههای اخیر در دو مرحله تعدادی از افراد حقیقی و حقوقی مرتبط با ایران را به فهرست تحریم‌ها اضافه کرد.

وزارت خزانه داری ایالات متحده بهمن ماه گذشته در پی آزمایش یک موشک بالیستیک توسط ایران ۱۳ فرد و ۱۲ نهاد مرتبط با ایران را به فهرست تحریم‌های خود اضافه کرد.

چهارم فروردین ماه امسال نیز وزارت خارجه آمریکا از تحریم ۳۰ شرکت و فرد خارجی که تکنولوژی حساس برنامه موشکی به ایران انتقال داده و یا قوانین صادرات به ایران، سوریه و کره شمالی را نقض کرده اند، خبر داد.

ایران در حالی شرکت‌های آمریکایی را تحریم کرده است که اصولا هیچکدام از این شرکت‌ها به دلیل تحریم‌های دولت آمریکا علیه ایران امکان همکاری با دولت ایران یا شرکت‌های ایرانی نداشته‌اند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG