لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۳۶

سناتور گرام: مذاکره‌کنندگان امتیازات بیشتری از ایران بگیرند


لیندسی گرام، سناتور جمهوریخواه، ضمن تایید گفت و گوهای اتمی ایران و ۵+۱، به دولت اوباما گوشزد کرد که باید هر توافقی با ایران را برای کنگره و مردم آمریکا توجیه کند.

این سناتور جمهوریخواه ایالت کارولینای جنوبی، روز دوشنبه در یک نشست خبری در شورای روابط خارجی در نیویورک، دیدگاه‌های خود را درباره احتمال توافق میان ایران و جامعه جهانی بیان کرد.

آقای گرام همچنین گفت در شرایط فعلی، مذاکره بهترین کار است، اما دولت باراک اوباما باید تلاش کند تا بهترین نتیجه را از مذاکرات بگیرد و نتیجه این مذاکرات را برای کنگره و همه مردم آمریکا توجیه کند.

به گفته این سناتور برجسته جمهوریخواه، «این ضروری است که کنگره هرگونه قرارداد با کشورهای خارجی را تایید یا رد کند؛ ما این کار را ۲۴ بار در گذشته انجام داده‌ایم.»

وی در ادامه با تشریح دلایل برخی انتقادات اعضای سنا به روند مذاکرات گفت: «اگر ما انتقاد می‌کنیم، منظورمان این نیست که مذاکرات باید متوقف شود. حرف ما این است که ما به قدر کافی امتیاز نگرفته‌ایم. این همه چیزی است که می‌خواهیم بگوییم.L

او همچنین اعلام کرد، چه هنگامی که عضو سنا است و چه هنگامی که شاید در سنا نباشد، خواست او همواره این خواهد بود که روند مسالمت‌آمیز درباره برنامه هسته‌ای ایران بدون شلیک یک گلوله طی شود.

با این حال در ادامه، با بیان این که اگر توافق صلح‌آمیز به دست نیاید، ایرانی‌ها باور نخواهند داشت که ما احتمالا از نیروی نظامی استفاده کنیم، گفت «تا زمانی که آنها به این مساله باور ندارند، ما نمی توانیم به یک توافق خوب برسیم. به همین دلیل است که گزینه نظامی باید روی میز بماند.»

سناتور گرام در بخش دیگری از سخنان خود گفت که بهتر است توافق با ایران از راه مذاکره بدست آید. و افزود «ایرانی‌ها می‌خواهند تمام تحریم‌ها برداشته شود، اما فکر میکنم تنها وقتی می‌توانیم تحریم‌ها را برداریم که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تایید کند که آنها فعالیت مشکوک ندارند.

به گفته آقای گرام، «متن توافق ایران و جامعه جهانی ظرف پنج روز پس از امضا به کنگره می‌آید و ما در ۶۰ روز، جلسه پرسش و پاسخ و مناظره داریم که بحث کنیم و رای بدهیم. ما نیاز داریم که شصت رای برای رد این توافق داشته باشیم. اگر چنین رایی بخواهیم، باید همه ما جمهوری خواهان کنگره و شش دموکرات این توافق را رد کنیم ... فکر می‌کنم با حمایت هر دو جناح سنا، در ماه آوریل به این نتیجه خواهیم رسید. بنابراین هیچ تحریمی بطور دائم برداشته نمی‌شود.»

سخنان این سناتور جمهوریخواه در حالی بیان شد که پیش از آن، ۳۶۷ عضو کنگره آمریکا در نامه‌ای به رئیس جمهوری ایالات متحده هشدار دادند که هر توافق هسته‌ای با ایران را باید برای کنگره توجیه کند. امضا کنندگان نامه به آقای اوباما اعلام کردند که لغو کامل تحریم‌های ایران نیازمند تصویب کنگره است.

XS
SM
MD
LG