لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۱۳

ارزیابی روند مذاکرات اتمی در کمیته مجلس نمایندگان آمریکا


ارزیابی روند مذاکرات اتمی در کمیته مجلس نمایندگان آمریکا
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:29 0:00

درحالی که در لوزان سویس پنجمین روز از مذاکرات میان ایران و غرببرای رسیدن به توافق جامع هسته‌ای ادامه دارد، در واشنگتن شماری از قانون‌گذاران آمریکایی بررسی روند این مذاکرات را در نستیس در کنگره آمریکا آغاز کردند.

جلسه کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا و بحث‌های آن، روز پنجشنبه با حضور نماینده وزارت خارجه آمریکا و سازمان اطلاعات مالی و تروریسم آغاز شد.

اعضای این کمیته نگران هستند که دولت باراک اوباما با ایران، به توافقی که به گفته آنها شاید «بد» باشد، برسد.

به گزارش خبرنگار بخش فارسی صدای آمریکا از محل برگزاری این نشست، کمیسیون روابط خارجی مجلس نمایندگان که این جلسه پرسش و پاسخ را برنامه‌ریزی کرده، این سوال اساسی را مطرح کرد که آیا باید از ایجاد ایران هسته‌ای جلوگیری کرد، یا راه را برای این منظور هموار کرد.

این کمیته، که اد رویس ریاست آن را برعهده دارد، در واقع به ارزیابی دیپلماسی دولت باراک اوباما در قبال ایران پرداخته است.

کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا نقش مهمی در افزایش فشارها بر ایران و کشاندن مذاکره کنندگان ایرانی به پای میز مذاکره داشته است. بخشی از این فشارها نیز به تشدید تحریم‌ها علیه ایران مربوط می‌شود.

تونی بلینکن، معاون وزیر خارجه آمریکا که برای دفاع از دیپلماسی دولت در این کمیسیون حضور یافته بود، نمایندگان کنگره را از وضع هر تحریمی هم‌زمان با ادامه مذاکرات برحذر داشت.

«تحریم‌های جدید در این زمان مشخص کاملا غیرضروری است. ایران می‌داند که اگر به توافقی منطقی با غرب نرسد و به تعهدهایش عمل نکند، تحریم‌های جدید در چند روز علیه آن کشور اعمال خواهد شد. تحریم‌های جدید فقط ائتلاف تحریمی ما را به هم می زند و به ایران این بهانه را می‌دهد که مذاکرات را ترک کند و ما را در نرسیدن به توافق ملامت کند.»

XS
SM
MD
LG