لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۳۸

اوباما با تکرار جمله مشهور کندی: بیائید هیچگاه از مذاکره نترسیم


باراک اوباما رئیس جمهوری ایالات متحده ذر مراسم افتتاح مرکز کندی در بوستون آمریکا - ۱۰ فروردین ۱۳۹۴
باراک اوباما رئیس جمهوری ایالات متحده ذر مراسم افتتاح مرکز کندی در بوستون آمریکا - ۱۰ فروردین ۱۳۹۴

باراک اوباما رییس جمهور ایالات متحده روز دوشنبه در سخنانی در مراسم افتتاحیه مرکز کندی در شهر بوستون، با تکرار جمله معروف جان اف کندی رئیس جمهوری فقید آمریکا، گفت «بیائید هیچگاه از روی ترس مذاکره نکنیم، اما هیچگاه هم از مذاکره نترسیم.»

باراک اوباما زمانی این گفته رئیس جمهوری فقید ایالات متحده را تکرار کرد، که دیپلمات‌های ارشد دولت او به همراه دیگر همتایان خود در گروه ۱+۵ در شهر لوزان سوئیس با ایران به منظور دستیابی به تفاهمی سیاسی بر سر اجزای اساسی یک توافق جامع هسته‌ای گفتگو می‌کنند.

در مراسم امروز، که برای بزرگداشت ادوارد کندی سناتور نامدار فقید آمریکا، برگزار شد، رئیس جمهوری آمریکا بطور رسمی مؤسسه کندی را افتتاح کرد. سناتور کندی به نام کوچک«تد» معروف بود.

رئیس جمهوری آمریکا در آغاز سخنان خود در همین زمینه گفت جان کری «گفتگوها با ایران و جامعه بین المللی را دنبال می‌کند و از اصلی که تد و تا حد زیادی برادر او پرزیدنت کندی به آن پایبند بودند، دفاع می‌کند. تد کندی برادر کوچک رئیس جمهور فقید ایالات متحده و یکی از چهره‌های برجسته حزب دموکرات است.

به نظر می‌رسد تکرار این اظهارات کندی که در ژانویه ۱۹۶۱ میلادی گفته بود – توسط باراک اوباما در این مقطع زمانی، و با توجه به انتقادهایی که هم در داخل کشور و هم برخی از همپیمانان آمریکا مانند اسرائیل و عربستان سعودی از این گفتگوها می‌شود، در واقع دفاع از دیپلماسی دولتش در قبال پرونده هسته ای ایران باشد.

این در حالی است که اریک شولتز سخنگوی کاخ سفید روز دوشنبه اعلام کرد گزارش پیشرفت مذاکرات هسته‌ای در لوزان، بطور منظم به اطلاع رئیس جمهوری اوباما می‌رسد. به گفته او، آقای اوباما آنجا که لازم بوده، رهنمودهایی در اختیار تیم مذاکره کننده هسته‌ای آمریکا گذاشته است.

سخنگوی کاخ سفید در ادامه، با تاکید بر این که که مذاکرات اتمی لوزان به مرحله حساسی رسیده است، در پاسخ به پرسشی در باره احتمال موفقیت یا شکست این دور از مذاکرات، گفت نمی‌خواهد در این باره گمانه زنی کند.

XS
SM
MD
LG