لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۱۵

جان کری در لوزان: تا ساعات پایانی برای حل مسائل دشوار تلاش می‌کنیم


جان کری وزیر خارجه ایالات متحده در مذاکرات اتمی گروه ۱+۵ با ایران در لوزان سوئیس - ۱۰ فروردین ۱۳۹۴
جان کری وزیر خارجه ایالات متحده در مذاکرات اتمی گروه ۱+۵ با ایران در لوزان سوئیس - ۱۰ فروردین ۱۳۹۴

در حالی که نگرانی‌ها از به نتیجه رسیدن گفتگوهای هسته‌ای جاری بین شش قدرت جهانی و ایران در شهر لوزان سوئیس در حال افزایش است، وزیر خارجه ایالات متحده روز دوشنبه گفت برای حل مسائل دشوار پیش روی این مذاکرات به گفتگوها ادامه خواهیم داد.

جان کری در گفتگو با شبکه خبری سی.ان.ان، با بیان این که همچنان مسائل دشواری باقی مانده و همه اهمیت فردا را می‌دانند، گفت او و همکارانش تا ساعات پایانی امشب به گفتگوها ادامه خواهند داد، تا بتوانند مسائل دشوار مذاکرات را حل کنند.

درپی انتشار گزارش‌هایی از عدم تفاهم طرفین روی برخی مسائل عمده تا پیش از مهلت تعیین شده پایان ماه مارس (سه شنبه ۱۱ فروردین ماه)، به نظر می‌رسد این مرحله از گفتگوها وارد مرحله بسیار حساسی شده و رسیدن به توافق یا تفاهم سیاسی دشوار شده است.

ماری هارف سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده روز دوشنبه در سخنانی در همین زمینه گفت، احتمال به نتیجه رسیدن گفتگوهای جاری در لوزان تا پایان ضرب الاجل پایان سه شنبه ۵۰-۵۰ است.

عباس عراقچی معاون وزیر امور خارجه ایران و از اعضای ارشد هیات مذاکره کننده هسته‌ای ایران، پیشتر در جمع خبرنگران حاضر در محل برگزاری مذاکرات، گفته بود که شخصاً فکر می‌کند رسیدن به تفاهم تا پایان روز دوشنبه چندان محتمل نباشد.

​با وجود این، به گزارش نیلوفر پورابراهیم خبرنگار اعزامی بخش فارسی صدای آمریکا به لوزان، هیچ نشانه‌ای از شکست این مذاکرات دیده نمی‌شود و همه آنچه که تاکنون مشهود بوده، از ادامه تلاش‌های دیپلماتیک تا پایان مهلت تعیین شده روز سه‌شنبه حکایت دارد.

بر اساس آخرین توافق صورت گرفته، ایران و گروه ۱+۵ باید تا پایان ماه مارس بر سر اصول یک توافق جامع به یک نقطه مشترک برسند، که از آن به عنوان توافق یا تفاهم سیاسی یاد می‌شود. پس از آن، طرفین سه ماه فرصت دارند تا به ثبت جزئیات توافق بپردازند.

XS
SM
MD
LG