لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۱۰

کاخ سفید: جمهوری اسلامی ایران را مسئول سلامت زندانیان آمریکایی می‌دانیم


در تازه ترین واکنش مقام های ایالات متحده، کاخ سفید جمهوری اسلامی ایران را مسئول سلامت زندانیان آمریکایی در ایران دانست.

کاخ سفید چهارشنبه ۱۸ بهمن در بیانیه‌ای که به مناسبت بازگشت باقر نمازی زندانی آمریکایی ایرانی تبار صادر کرد، به ایران هشدار داد که مسئول حفظ سلامت باقر نمازی، شهروند ایرانی – آمریکایی ۸۱ ساله است.

باقر نمازی که برای درمان ناراحتی قلبی به مرخصی آمده بود، از سوی پزشک معتمد ایران نیاز به سه ماه استراحت بیرون از زندان داشت اما مقام های قوه قضاییه فورا او را از مرخصی احضار کردند.

در بخش دیگری از بیانیه کاخ سفید آمده،‌ دولت دونالد ترامپ از ایران می‌خواهد که فورا و بدون پیش شرطی، به زندان ناعادلانه شهروندان زندانی شده در ایران پایان دهد و مفقود شدگان از جمله از جمله باقر نمازی و فرزندش سیامک نمازی، ژیائو وانگ و رابرت لوینسون را آزاد کند.

پیش از کاخ سفید، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا ضمن ابراز تاسف از بازگردان باقر نمازی زندانی آمریکایی ایرانی تبار، بار دیگر خواستار آزادی همه شهروندان آمریکایی زندانی از ایران شد.

وکیل مدافع آقای نمازی روز سه‌شنبه ۱۷ بهمن با انتشار اطلاعیه‌ای از بازگشت موکل ۸۱ ساله‌اش به زندان بعد از یک مرخصی استعلاجی چند روزه خبر داد.

خانم ناوئرت با اشاره به اینکه باقری نمازی و فرزندش سیامک نمازی در زندان اوین هستند، تاکید کرد ایالات متحده نگران وضعیت سلامت آنهاست و گفت می‌داند که باقر نمازی به کمک‌های پزشکی نیاز فوری دارد.

غیر از نمازی ها دست کم دو آمریکایی یا شهروند مقیم آمریکا در ایران زندانی هستند. به تازگی کارن وفاداری و همسرش آفرین نیاسری نیز بازداشت شده اند.

زندان یا حکم مرگ

در واکنش به بازگرداندن باقر نمازی، وکیل او گفته بازگشت او به زندان به مثابه حکم مرگ سریع است.

به گفته وکیل و فرزند آقای نمازی، مقام‌های زندان اوین روز سه شنبه در یک تماس تلفنی خواهان بازگشت فوری باقر نمازی به زندان شدند.

به گزارش نشریه واشنگتن فری بیکن، وکیل باقر نمازی از جمهوری اسلامی ایران خواسته بود موکل اش را به طور دائم آزاد کند.

جرد گنزر گفت بازگرداندن باقر نمازی ۸۱ ساله به زندان پس از یک مرخصی استعلاجی چند روزه معادل صدور حکم مرگ برای او است. باقر نمازی، ایرانی آمریکایی زندانی، با مشکلات جدی قلبی دست به گریبان است. او چند روز پیش به شرطی که ایران را ترک نکرده و با رسانه ها مصاحبه نکند، چند روز از زندان مرخصی گرفت.

قرار بود مرخصی چهار روزه باقر نمازی چهارشنبه تمام شود ولی تا یکشنبه با این شرط که در آن روز به ملاقات پزشک تعیین شده از سوی حکومت برود، تمدید شد.

باقر نمازی که چندین عمل بزرگ قلب انجام داده و در قلبش باتری کار گذاشته شده است، هفته گذشته دچار افت شدید فشار خون، بی نظمی ضربان قلب و خستگی شدید شد. اعضای خانواده اش نگران بودند که شاید زندگی او رو به پایان است.

وکیل باقر نمازی گفته بود: «من قویا از حکومت ایران می خواهم مرخصی استعلاجی موقت باقر را بر مبنای بشر دوستی دائمی کند. از معاینات پزشک خود حکومت روشن است که بازگرداندن او به زندان معادل یک حکم مرگ است.»

او ابراز امیدواری کرد چنین حرکتی از سوی ایران راه را برای توافقی میان ایالات متحده و ایران هموار کند که به آزادی سیامک نمازی، فرزند ۴۵ ساله باقر، و دیگر آمریکایی هایی که به غلط زندانی شده اند، بیانجامد.

دادگاه انقلاب جمهوری اسلامی ایران باقر نمازی و پسرش سیامک نمازی را به اتهام جاسوسی و همکاری با آمریکا هریک به ده سال حبس محکوم کرده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif
XS
SM
MD
LG