لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۵۱

رایزنی خانواده و وکیل باقر و سیامک نمازی با مقامات آمریکا برای فشار بر ایران جهت آزادی آنها


باقر و سیامک نمازی، پدر و پسری که در ایران به ده سال زندان محکوم شده اند.
باقر و سیامک نمازی، پدر و پسری که در ایران به ده سال زندان محکوم شده اند.

بابک نمازی برادر سیامک و فرزند باقر نمازی دو شهروند آمریکایی که در تهران زندانی هستند، به همراه وکیل شان جرد گنسر در واشنگتن حضور دارند تا با برخی اعضای ارشد کاخ سفید و وزارت خارجه دیدار کنند. آنها با جان سولیوان، معاون وزارت خارجه آمریکا روز چهارشنبه دیدار کردند و پنجشنبه با دینا پاول، معاون مشاور امنیت ملی آمریکا در کاخ سفید ملاقات کردند.

پیشتر آقای جرد گنسر وکیل باقر و سیامک نمازی به صدای آمریکا گفت مقام های دولت ترامپ گفته اند آزادی این گروگان ها از ایران، اولویت ماست.

گفتگو با وکیل نمازی‌ها
جرد گنسر: مقام‌های دولت آمریکا ما را مطمئن کردند که آزادی آنها اولویت دولت ترامپ است

دیدارهای اخیر برای پیگیری وضعیت این دو شهروند آمریکایی ایرانی تبار است که از دو سال پیش در ایران زندانی هستند و ایران آنها را به ده سال زندان محکوم کرده است.

پیش از این، روز چهارشنبه، جرد گسنر وکیل نمازی ها از قطعنامه سنا استقبال کرده بود.

سنای ایالات متحده در یک قطعنامه که به تازگی تصویب کرده،‌ از دولت آمریکا و متحدانش خواسته که آزادی زندانیان آمریکایی از ایران را جدی دنبال کنند.

قطعنامه شماره ۲۴۵ سنای آمریکا به پیشنهاد سناتور تد کروز از حزب جمهوریخواه و پاتریک لِیهی از حزب دموکرات توسط سناتورهای دو حزب چهارشنبه شب تصویب شد.

در بخشی از این قطعنامه از پرزیدنت ترامپ خواسته شده که بازداشت شهروندان آمریکایی در ایران، اولویت اصلی دولت شود.

در این قطعنامه به سیامک و باقر نمازی، ژیائو وانگ به عنوان شهروندان آمریکایی و همچنین نزار زاکا که اقامت دائم آمریکا دارد و همچنین رابرت لوینسون که در جزیره کیش ایران ناپدید شد، اشاره شده است.

در این قطعنامه از رئیس جمهوری خواسته شده یک گروه کاری چند ملیتی برای آزادی شهروندان آمریکایی تشکیل دهد.

سیامک نمازی، فعال اقتصادی و فعال در حوزه نفت در مهرماه ۹۴ در تهران بازداشت شد. باقر نمازی، پدر ۸۰ ساله او که بهمن همان سال برای پیگیری وضع او به تهران سفر کرده بود، بازداشت شد. شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به ریاست ابوالقاسم صلواتی این پدر و پسر را به ده سال زندان محکوم کرد و این حکم در تجدیدنظر قطعی شد.

ژیائو وانگ دانشجوی پرینستون است که از یکسال پیش بعد از تحقیق درباره دوران قاجار بازداشت و او نیز به ده سال زندان محکوم شد.

نزار زاکا نیز لبنان تبار و دارای اقامت آمریکاست که به دعوت دولت روحانی شهریور ۹۴ به ایران رفت و بازداشت شد. او نیز به ده سال محکوم شده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG