لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۳۷

درخواست تجدیدنظر حکم ده سال زندان باقر و سیامک نمازی رد شد


سیامک (راست) و باقر نمازی از سال ۹۴ در ایران زندانی هستند.
سیامک (راست) و باقر نمازی از سال ۹۴ در ایران زندانی هستند.

وکیل آمریکایی باقر و سیامک نمازی دو آمریکایی ایرانی تبار که در اوین زندانی هستند اعلام کرد درخواست تجدیدنظر آنها برای حکم ده سال زندان از سوی قوه قضائیه ایران رد شد.

جرد گنسر، وکیل نمازی‌ها گفت به آنها اعلام شده که دادگاه تجدیدنظر اعتراض آنها را رد کرده است.

سیامک نمازی ۴۴ ساله است و در سال ۲۰۱۵ هنگامی که قصد داشت از ایران خارج شود در فرودگاه بازداشت شد. او متولد ایران و شهروند دو تابعیتی ایران و آمریکا است. کمی پس از بازداشت سیامک نمازی، پدرش باقر نمازی در بازگشت از دبی در فرودگاه تهران بازداشت شد.

دادگاه انقلاب به ریاست قاضی صلواتی که معمولا به صدور احکام سنگین شهرت دارد، سال گذشته باقر نمازی و پسرش سیامک را به اتهام جاسوسی برای دولت متخاصم هر یک به ۱۰ سال زندان محکوم کرد.

همزمان یونسکو که باقر نمازی سالها سابقه همکاری با آنها را دارد، در بیانیه ای، تایید حکم ده سال زندان آقای نمازی را محکوم کرده است.

دولت آمریکا بارها به ادامه زندانی کردن نمازی ها اعتراض کرده است. پیشتر، نیکی هیلی پنجشنبه ۲۵ خرداد در تویئتر خود از دیدار با بابک نمازی برادر سیامک و فرزند باقر نمازی خبر داد و نوشت، بازداشت زندانیان سیاسی بدترین تجاوز به حقوق بشر است که یک کشور می تواند انجام دهد. ایران این کار را با دو شهروند ما کرده است.

وی افزود: ما امروز با بابک نمازی ملاقات کردیم که برادر و پدر ۸۱ ساله او -که عمرش را وقف کار در یونیسف برای کودکان کرده- توسط ایران زندانی شده اند. اگر ایران می خواهد در جهان اعتبار داشته باشد، باید اجازه بدهد باقر و سیامک نمازی به خانه بیایند. هیچ خانواده ای نباید این شرایط را تجربه کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG