لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۴۰

باقر نمازی پس از عمل جراحی قلب به زندان اوین بازگردانده می‌شود


باقر نمازی ۸۱ ساله (ایستاده سمت راست) سالهای برای یونیسف فعالیت کرد.
باقر نمازی ۸۱ ساله (ایستاده سمت راست) سالهای برای یونیسف فعالیت کرد.

یک وکیل باقر نمازی، شهروند ایرانی آمریکایی زندانی در تهران، اعلام کرد که این زندانی ۸۱ ساله جراحی قلب انجام داده و برای قلب او یک پیس میکر (باتری) کار گذاشته شده است.

به گزارش آسوشیتدپرس، جرد گنزر، وکیل آقای نمازی در واشنگتن دی سی، سه شنبه شب ۲۹ شهریور با انتشار بیانیه ای ضمن اعلام این خبر نوشت که انتظار می رود آقای نمازی روز چهارشنبه به زندان اوین بازگردانده شود.

او تاکید کرد آقای نمازی که روز سه‌شنبه عمل جراحی قلب انجام داده از نظر سلامتی در وضعیت وخیمی به سر برده است.

باقر نمازی و پسرش، سیامک نمازی از سوی دستگاه قضایی جمهوری اسلامی به اتهام جاسوسی برای دولت متخاصم هریک به ۱۰ سال زندان محکوم شده‌اند.

باقر نمازی اسفند ماه سال ۹۴ پس از بازداشت پسرش، هنگام بازگشت از دوبی به تهران در فرودگاه بازداشت شد. همسر باقر نمازی پس از بازداشت همسرش با اشاره به بیماری قلبی او نسبت به وضعیت سلامتی آقای نمازی ابراز نگرانی کرد.

بازداشت سیامک و باقر نمازی واکنش‌های گسترده‌ای در مجامع بین‌المللی و آمریکا داشته است.

در پی اعلام حکم باقر نمازی، یونیسف که آقای نمازی سالها سابقه همکاری با آنها را دارد، در بیانیه ای، تایید حکم ده سال زندان آقای نمازی را محکوم کرد. یونیسف از دولت ایران خواست که به دلایل انسان دوستانه باقر نمازی را آزاد کند.

دو روز پیش از اعلام عمل جراحی آقای نمازی نیز یک کارگروه حقوق بشر سازمان ملل متحد با اعلام اینکه بازداشت سیامک و باقر نمازی در ایران نقض قوانین بین‌المللی بوده است، از ایران خواست این دو زندانی آمریکایی ایرانی تبار را فورا آزاد کند.

دولت آمریکا نیز بارها به ادامه زندانی کردن نمازی ها اعتراض کرد. نیکی هیلی، سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد در ماههای گذشته با برادر سیامک و فرزند باقر نمازی دیدار کرد و در توئیتر خود، زندانی کردن نمازی‌ها را بدترین تجاوز به حقوق بشر دانست.

حدود دو ماه پیش نیز پرزیدنت دونالد ترامپ با صدور بیانیه‌ای جمهوری اسلامی ایران را تهدید کرد اگر شهروندان آمریکایی را آزاد نکند،‌ با تبعات جدی این اقدام روبرو خواهد شد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG