لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۲۴

وزارت خارجه ایالات متحده در پاسخ به صدای آمریکا:‌ از ایران می‌خواهیم در هرمز مسئولانه رفتار کند


واکنش وزارت خارجه به تنش دوباره بین قایق های ایرانی و ناوهای آمریکایی در آبهای آزاد خلیج فارس است.
واکنش وزارت خارجه به تنش دوباره بین قایق های ایرانی و ناوهای آمریکایی در آبهای آزاد خلیج فارس است.

یک مقام وزارت خارجه ایالات متحده در واکنش به تنش دوباره بین قایق های ایرانی و ناوهای آمریکایی در آبهای آزاد خلیج فارس گفته است از ایران می خواهیم مسئولانه رفتار کند.

یک مقام رسمی در وزارت خارجه آمریکا روز پنجشنبه در پاسخ به گیتا آرین خبرنگار صدای آمریکا،‌ درباره تنش اخیر قایق های ایرانی با نیروی دریایی آمریکا گفت: فعالیت های غیرمسئولانه و تحریک‌آمیز ناوهای ایران در خلیج فارس همواره برای ما ایجاد مزاحمت می کند و پتانسیل این را دارد که به نزاعی بزرگتر تبدیل شود.

این مقام وزارت خارجه افزود:‌ ما از ایران می خواهیم تا مسؤلانه رفتار کند و از این تحریک‌های بی ثمر دست بردارد.

روز چهارشنبه وزارت دفاع آمریکا اعلام کرد یک قایق گشت نیروی دریائی ایران، اشعه لیزری به سوی ناوها و هلیکوپتر نیروی دریائی آمریکا بر فرار تنگه هرمز فرستاد. پنتاگون این اقدام ایران را یک رویاروئی ناامن توصیف کرده است.

بیل اربان سخنگوی ناوگان پنجم آمریکا در شرح این واقعه گفت، سه شنبه شب قایق نیروی دریائی ایران به سوی دو ناو جنگی آمریکا که از آبهای تنگه هرمز عبور می کردند، نورافکن انداخته و تا ۸۰۰ یاردی ناو یواس اس باتان پیش رفته و آن را در معرض نور افکن قرارداده است. قایق ایرانی همچنین به سوی ناوشکن موشک انداز یواس اس کول نور انداخته است.

به گفته سخنگوی ناوگان پنجم آمریکا، کشتی باربری آمریکائی که همراه دو ناو دیگر بود مورد مزاحمت قرار نگرفت.

آقای اربان می افزاید اشعه لیزر به سوی هلیکوپتر انداختن در شب یک اقدام خطرناک است و قدرت دید خلبان را کم می کند.

در دو سال اخیر و به خصوص در آخرین ماههای دولت اوباما، بارها قایق های تندروی ایران به کشتی های جنگی آمریکا در آبهای آزاد خلیج فارس نزدیک شدند.

در چند ماه دولت ترامپ، این اقدامات قایق های ایرانی کاهش یافته بود.

ایران می گوید حضور آمریکا در خلیج فارس باعث «ناامنی» می شود. در مقابل آمریکا می گوید برای دفاع از متحدان منطقه ای در آب های آنها و آب های آزاد خلیج فارس حضور دارد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG