لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۲۹

آزمایش راکتی ایران نزدیک ناو هواپیمابر آمریکا در تنگه هرمز؛ اقدام "تحریک آمیز و خطرناک"


ناو هواپیمابر هری ترومن
ناو هواپیمابر هری ترومن

منابع خبری از نزدیک شدن چندین کشتی نظامی ایرانی به یک ناو هواپیمابر آمریکایی عبوری از آب های بین المللی در تنگه هرمز و شلیک راکت در فاصله نزدیک به آنها خبر دادند.

فرمانده کایل رینز، یک سخنگوی فرماندهی مرکزی ارتش آمریکا به نشریه هیل گفت کشتی های ایرانی تا فاصله کمتر از یک و نیم کیلومتری به کشتی هری ترومن نزدیک شدند و سپس اقدام به شلیک راکت های هدایت ناپذیر در سمت معکوس کردند.

این مقام آمریکایی گفت اقدام فوق "تحریک آمیز و خطرناک" است.

به گفته مقام نظامی آمریکایی فوق این رویداد روز ۲۶ دسامبر رخ داد هنگامی که ناو ترومن در حال عبور از تنگه هرمز و در یک مسیر به رسمیت شناخته شده بین المللی بود.

فرمانده کایل رینز صبح چهارشنبه در بیانیه ای به خبرگزاری اسوشیتدپرس گفت که کشتی های نیروی دریایی سپاه پاسداران ایران دقایقی پس از آن که در شبکه رادیویی نیروهای دریایی در محل از انجام مانور خبر دادند، اقدام به شلیک چندین راکت هدایت ناپذیر کردند. پیشتر شبکه خبری ان.‌بی.سی از این امر خبر داده بود.

آقای رینز اقدام ناوگان دریایی ایران را "بسیار تحریک‌کننده" توصیف کرد و گفت: "آتشباری در فاصله نزدیک به کشتی‌های عبوری ائتلاف و کشتی‌های تجاری در یک مسیر رسمی ناامن‌کننده، غیرحرفه‌ای و مغایر با قوانین دریانوردی بین المللی است."

مانور راکتی از پیش اعلام نشده

این مقام دفاعی آمریکا گفت آن روز ساعت ۱۰ و ۳۶ دقیقه صبح کشتی های ایرانی به طرف ناو ترومن و چندین کشتی دیگر نیروهای ائتلاف و تجاری حرکت کردند و ۹ دقیقه بعد ایران در شبکه رادیویی دریایی محلی از انجام یک مانور زنده از پیش اعلام نشده خبر داد و درخواست کرد که کشتی ها حرکت نکنند."

به گفته او حدود چهل دقیقه بعد هشدارها تکرار شد و کشتی ها شروع به راکت پرانی کردند. تعداد راکت های شلیک شده مشخص نیست.

پس از آن که ناو تئودور روزولت در ماه اکتبر خلیج فارس را ترک کردن، ترومن اولین ناو هواپیمابر آمریکایی است که وارد خلیج فارس می شود. آمریکا سالها است که حضور نیروی دریایی خود را در منطقه خلیج فارس حفظ کرده است.

وقتی ناو روزولت در اوایل اکتبر خلیج فارس را ترک کرد، ایران دست به آزمایش موشکی بالیستیک زد.

ناو ترومن اولین ماموریت خود علیه داعش در عراق و سوریه را در روز سه شنبه انجام داد. هواپیمای فرانسوی شارل دو گل نیز برای شرکت در عملیات ضدداعش در خلیج فارس است.

رسانه ها و مسئولان ایرانی درباره مانور راکتی اخیر اظهار نظر نکرده اند.

XS
SM
MD
LG